Dlaczego warto badać piersi?

Jerzy Biernacki
29.06.2015

Choroby sutka są jednymi z najczęstszych chorób dotykających kobiety na całym świecie. Rak sutka stanowi 17%  nowotworów złośliwych występujących u kobiet, co stawia go na pierwszym miejscu wśród wszystkich jemu podobnych. Cechuje go ponadto złe rokowanie i skłonność do dawania przerzutów. Powszechnie wiadomo jednak, że wczesne wykrycie nowotworu daje 80-90% szans na przeżycie i wyleczenie. Na podstawie wielu badań stwierdzono wzrost zachorowalności na choroby sutka w tym na raka. Z tego powodu, ważna jest powszechna diagnostyka chorób piersi umożliwiająca wczesne wykrycie raka i natychmiastowe podjecie leczenia. Sutek ponadto jest narządem łatwo dostępnym do badań klinicznych metodami obrazowania oraz do wszelkich badań weryfikujących, dlatego tez zasługuje na szczególna uwagę specjalistów z dziedzin zdrowia ludzkiego.

Poszukiwanie tanich, bezpiecznych i dostępnych metod diagnostycznych doprowadziło do intensywnego rozwoju dwóch typów badań – mammografii i ultrasonografii gruczołu piersiowego.

Mammografia okazała się doskonałą metoda do badań skriningowych ze względu na swa czułość. Ultrasonografia natomiast jest zalecana jako badanie dla kobiet do 35 roku życia.

Stosując nowoczesne metody diagnostyczne można wykryć raka sutka u 95 % badanych pacjentek. Z tego powodu szerokie stosowanie badań daje szanse wczesnego wykrycia patologicznych zmian w piersi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.