Dlaczego warto trenować tabatę?

Maciej Piwowski
05.04.2017

Wiele klubów fitness 24-godzinnych organizuje zajęcia o tajemniczej nazwie „tabata”. Co to właściwie jest i skąd się wzięło? Zacznijmy od rozszyfrowania nazwy. Izumi Tabata to Japończyk, który opracował ten trening na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, z myślą o zawodowych łyżwiarzach. Ten zestaw ćwiczeń bardzo szybko zyskał dużą popularność wśród innych sportowców jak i amatorów fitness. Jest on na tyle atrakcyjny, że cieszy się sympatią ludzi do dzisiaj.

Co to jest tabata?

Tabata polega na zrobieniu czterominutowych serii treningowych. W każdej z nich wykonujemy 8 ćwiczeń przez 20 sekund, robiąc jak najwięcej powtórzeń. Oczywiście nie wolno nam zapomnieć o prawidłowej technice. Pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami odpoczywamy przez 10 sekund. Odpoczynek ten powinien trwać do momentu aż uspokoi nam się oddech. Osoby początkujące mogą potrzebować na to więcej czasu. Idealnie byłoby osiągnąć taki poziom kondycji, aby na złapanie oddechu wystarczyło około 30 sekund. Osobom początkującym może być nieco ciężej, niemniej jednak należy się starać rozpocząć następną serię po maksimum 90 sekundach. Tabata jest aktywnością o wysokiej intensywności. Z tego powodu, bezpieczniej byłoby rozpocząć od jednego treningu w tygodniu. Z biegiem czasu, gdy nabierzemy wprawy i poprawimy kondycję, możemy zwiększyć tę liczbę do maksymalnie 3 w tygodniu. Większa częstotliwość mogłaby prowadzić do urazów i przez to osiągnęlibyśmy efekt odwrotny od zamierzonego.

Tabata polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń anaerobowych i aerobowych. Chodzi tutaj o pracę mięśni i to jak przebiega w nich proces spalania. Podczas ćwiczeń aerobowych (tlenowych) serce jest w stanie sprawniej pompować krew do mięśni i szybciej dostarczać do nich tlen. Dzięki temu podczas wykonywania ćwiczenia spalanie odbywa się z jego udziałem. Anaerobowe (beztlenowe) ćwiczenia mają skutek odwrotny przez to, że mięśnie pracują tak szybko, że serce nie nadąża z wpompowaniem do nich wystarczającej ilości tlenu. Skutkiem takiego treningu jest znaczna poprawa wydolności organizmu. Dostrzeżemy to obserwując jak z tygodnia na tydzień skraca się czas, który potrzebujemy na uspokojenie oddechu pomiędzy seriami. Im będzie on krótszy, tym lepsza będzie nasza kondycja.

CO daje nam tabata?

Co zyskujemy dzięki tabacie? Po pierwsze znacząco poprawiamy swoją wydolność i kondycję. Dzięki temu możemy przejść na inne formy treningów lub zacząć uprawiać sporty halowe bez obawy o to czy damy radę złapać oddech. Co więcej, dzięki niej mamy szanse w stosunkowo niedługim przedziale czasowym spalić tkankę tłuszczową. W końcu podczas jednego treningu spala się od ok. 160 do 370 kcal.

Tabata jest na tyle prostym treningiem, że w momencie gdy uda nam się opanować jej podstawy i załapać, które ćwiczenia są aerobowe a które anaerobowe, będziemy mogli zacząć wykonywać ją sami. Nie będziemy wtedy uzależnieni od konkretnych godzin organizowanych treningów. Co więcej, kluby fitness 24-godzinne zazwyczaj oferują tabatę w godzinach rannych lub popołudniowych. Nie każdemu to odpowiada, w końcu w ciągu dnia czy popołudniami nie zawsze znajdzie się czas na nawet tak krótki trening pomiędzy obowiązkami. Należy przy tym bezwzględnie pamiętać o tym, aby nie ćwiczyć na czczo i nie przekraczać liczby 3 treningów w tygodniu oraz aby na bieżąco uzupełniać elektrolity.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem City Fit

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie