Domowe płukanki na ból gardła

Mateusz Nowak
15.11.2021

Ból gardła nie jest niczym przyjemnym. Odbiera nam ochotę na jedzenie, powoduje dyskomfort i uniemożliwia skupienie się na swoich obowiązkach. Nie zawsze jednak wymaga to szybkiej interwencji lekarza i sięgania po apteczne specyfiki. W leczeniu bólu gardła bardzo dobrze sprawdzają się domowe płukanki. Przygotujesz je bez żadnego wysiłku. Mamy dla Ciebie kilka prostych propozycji.

Płukanka ziołowa

Tutaj masz bardzo szeroki wybór ziół, które dobrze sprawdzają się w leczeniu bólu gardła. Możesz sięgnąć po:

  • rumianek,
  • szałwię,
  • nagietek,
  • ziele rzepiku,
  • tymianek.

Część z tych ziół na pewno masz w domu w formie ususzonej. Aby przygotować domową płukankę musisz tylko zalać 1-2 łyżki stołowe zioła wrzącą wodą, poczekać na zaparzenie (trwa to około pół godziny), a następnie po wystudzeniu płukać gardło uzyskanym naparem kilka razy dziennie. Co ważne, taka płukanka może być stosowana także przez dzieci. Jeśli smak nie odpowiada Twojej pociesze, to dodaj do mikstury łyżeczkę miodu.

Woda utleniona

Znajduje się w każdym domu, świetnie sprawdza się do odkażania ran, ale z powodzeniem można ją wykorzystać także do płukania bolącego gardła. To super sposób w sytuacji, gdy ból jest spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową. Woda utleniona działa nie tylko odkażająco, ale też przeciwzapalnie.

Pamiętaj, że woda utleniona do płukanki wymaga rozcieńczenia zwykłą wodą – dodaj 1 łyżeczkę preparatu do szklanki wody i wymieszaj. Płucz gardło kilka razy dziennie.

Woda z solą

Doskonale znany sposób na ból gardła, który stosowały nasze mamy i babcie. Jedyne, co trzeba zrobić, to dodać pół łyżeczki soli kuchennej do połowy szklanki wody i wymieszać. Mikstura powinna być ciepła. Płucz gardło kilka razy dziennie. Taka płukanka ma działanie przeciwzapalne, odkażające i przeciwbólowe.

Na koniec pamiętaj o bardzo ważnej zasadzie: takie płukanki można stosować przez kilka dni. Jeśli w tym czasie ból gardła nie minie lub wręcz się nasili, to nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do lekarza rodzinnego – to może być angina, która wymaga już podania antybiotyku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie