Domowe sposoby na nudności

Mateusz Nowak
10.06.2024

Nudności mogą być spowodowane wieloma czynnikami. U kobiet może to być objaw ciąży, ale też skutek uboczny przyjmowania niektórych leków czy po prostu stresu. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzeniu tej nieprzyjemnej dolegliwości. Kilka szczególnie wartych przetestowania omawiamy w naszym poradniku.

Imbir

Imbir jest dobrze znany ze swoich właściwości prozdrowotnych, w tym z działania łagodzącego nudności. Możesz spożywać imbir w różnych formach – jako świeży korzeń, herbatę, kapsułki czy nawet kandyzowany.

Mięta pieprzowa

Aromat mięty pieprzowej może pomóc w łagodzeniu nudności. Można pić herbatę miętową, wdychać olejek miętowy lub po prostu żuć liście mięty. Jeśli masz w domu krople żołądkowe na bazie mięty pieprzowej, to na pewno Ci pomogą.

Picie wody

Nudności mogą być związane z odwodnieniem, dlatego ważne jest, aby pić dużo wody. Możesz również spróbować wypić inne płyny, takie jak bulion, herbata czy napoje izotoniczne, aby uzupełnić elektrolity.

Lekkostrawny posiłek

Choć w czasie nudności trudno jest zmusić się do jedzenia, to naprawdę warto spożyć lekkostrawny posiłek – na przykład małą miseczkę dobrze zblendowanej zupy. Unikaj tłustych, ciężkich czy pikantnych potraw, które mogą zaostrzyć nudności.

Chłodne powietrze

Gdy czujesz, że za chwilę zwrócisz zawartość żołądka, to spróbuj wyjść na balkon czy taras lub otwórz szeroko okno i zacznij głęboko oddychać. Świeże, chłodne powietrze może pomóc w łagodzeniu nudności.

Cytryna

Czy wiesz, że zapach cytryny może pomóc w złagodzeniu uczucia nudności? Koniecznie wypróbuj ten sposób, jeśli masz pod ręką świeżą cytrynę. W ramach uzupełnienia warto również napić się wody z dodatkiem cytryny.

Relaksacja

Położenie się, zamknięcie oczu i pomyślenie o czymś przyjemnym, co odciągnie Twoją uwagę od uczucia nudności, może zdziałać cuda. Koniecznie spróbuj więc relaksacji w jakimś cichym i spokojnym miejscu, na przykład podczas kąpieli w wannie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie