Dużo pracujesz przed komputerem? Koniecznie zadbaj o swoje oczy!

Maciej Piwowski
30.05.2018

Nie ważne, czy jesteś okularnicą, czy nosisz soczewki, a może jeszcze całkiem nieźle widzisz bez takich „wspomagaczy”: jeśli dużo pracujesz przed komputerem, powinnaś zrobić wszystko, by prawidłowo zadbać o swój wzrok. Sztuczne promieniowane generowane przez matrycę monitora jest bardzo szkodliwe dla oczu, czego konsekwencje odczujesz bardzo niedługo. Co powinnaś zatem robić? Przeczytaj nasz poradnik.

Częste przerwy

Tylko nie mów, że nie masz na nie czasu! Minimalna przerwa od wpatrywania się w monitor powinna wynieść 10 minut na każdą godzinę pracy. Wykorzystaj ten czas, by spojrzeć za okno, najlepiej w dal. Zrób też kilka przysiadów, może pompek, spróbuj zejść po schodach i znów wdrapać się na piętro. Taka przerwa świetnie wpłynie na Twoją wydajność.

Patrzenie w dal

To najlepszy odpoczynek dla oczu. Po skończonej pracy, w weekendy, a nawet podczas dłuższych przerw w biurze, koniecznie patrz w dal. Znajdź sobie jakiś punkt na niebie czy na horyzoncie i wpatruj się w niego przez kilkanaście minut. Twój wzrok odpocznie, dzięki czemu nie będzie Ci dokuczać swędzenie czy pieczenie oczu. To także świetny relaks dla umysłu.

Regularne badanie wzroku

Powinnaś je przeprowadzać co roku, a nie tylko przy okazji pracowniczych badań okresowych. Badanie wzroku jest tanie, można je wykonać w każdym dobrym salonie optycznym – koszt to około 20 złotych. Podczas badania okaże się, czy przypadkiem nie powinnaś zacząć nosić okularów lub też przejść na mocniejsze soczewki. Wówczas zyskasz prawo do uzyskania dofinansowania od swojego pracodawcy.

Pamiętaj!

Unikanie noszenia okularów lub soczewek to prosta droga do znacznego pogorszenia wzroku. Szczególnie jeśli dużo pracujesz przed komputerem.

Nawilżanie oczu

Rogówka i twardówka to dwa elementy oka, które wymagają intensywnego nawilżania. W zdrowym oku odpowiadają za to łzy – tworzy się wówczas tzw. film łzowy. Jeśli jednak narażasz swoje oczy na silne promieniowanie od monitora komputerowego, to pod koniec dnia z pewnością odczuwasz pieczenie i swędzenie. To znak, że oczy są niedostatecznie nawilżone.

W takiej sytuacji musisz sięgać po krople do oczu, których wybór warto skonsultować z optykiem lub okulistą. Zakrapiaj oczy kilka razy dziennie, a na pewno odczujesz wyraźną poprawę.

Te porady mogą Ci się wydać oczywiste. Podstawą jest jednak stosowanie się do nich. Zacznij już teraz, bo w przeciwnym razie szybko „drobisz się” wady wzroku, która będzie Ci utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków służbowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.