Dziewica u ginekologa: o czym warto pamiętać?

Antoni Kwapisz
19.08.2019

W niektórych środowiskach wciąż pokutuje przekonanie, że kobieta powinna się udać na pierwszą wizytę ginekologiczną dopiero po rozpoczęciu współżycia. Jest to oczywiście nieprawda. Do ginekologa może się zgłosić także dziewica i nie jest to nic niezwykłego. Kiedy taka wizyta jest wskazana? Czego można się po niej spodziewać? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Kiedy dziewica powinna iść do ginekologa?

Zawsze wtedy, gdy zauważy jakieś niepokojące objawy. Na wizytę trzeba się umówić, gdy dziewczynka czy kobieta ma dziwne upławy, narzeka na pieczenie czy świąd w okolicach intymnych, dokuczają jej różnego rodzaju dolegliwości. Jest to sygnał, że sprawie powinien się przyjrzeć lekarz.

Wizytę u ginekologa warto sobie zaplanować także przed rozpoczęciem współżycia. Jeśli kobieta poznała mężczyznę, z którym zamierza przeżyć swój pierwszy raz, to dobrze będzie wcześniej skontrolować stan narządów płciowych i chociażby porozmawiać z lekarzem o antykoncepcji hormonalnej.

Jak przebiega wizyta?

Procedura nie różni się szczególnie od tej, jaką przechodzi kobieta, która rozpoczęła już współżycie. Dziewica może oczywiście poinformować lekarza, że wciąż ma błonę dziewiczą i prosi o delikatność. Doświadczony ginekolog sam szybko się w tym zorientuje – zdradza to chociażby zawstydzenie pacjentki.

Podstawowe badanie ginekologiczne trwa kilkadziesiąt sekund. Po zajęciu miejsca na fotelu przez pacjentkę, lekarz ocenia budowę anatomiczną jej miejsc intymnych i sprawdza, czy nie ma infekcji. Może również zaproponować pobranie wymazu do badania cytologicznego (u starszych kobiet).

W sytuacji, gdy pacjentce bardzo zależy na tym, aby zachować błonę dziewiczą, badanie może zostać przeprowadzone przez odbyt. Dotyczy to również badania ultrasonograficznego – jeśli tylko jest to możliwe, lekarz może uzyskać obraz narządów rodnych kobiety przez powłoki brzuszne.

Nie ma jednak szczególnych przeciwwskazań, aby wykonać badanie klasycznie, czyli dopochwowo. Doświadczony ginekolog potrafi zrobić to tak, aby nie naruszyć błony dziewiczej, choć dużo zależy tutaj od jej budowy anatomicznej.

Podsumowując: wizyta dziewicy u ginekologa nie jest czymś dziwnym, nie musi oznaczać przerwania błony dziewiczej, przebiega sprawnie i jest jak najbardziej zalecana, ponieważ stanowi kluczowy element profilaktyki zdrowotnej. Nie warto więc z nią zwlekać do momentu rozpoczęcia współżycia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie