Fluoryzacja zębów – czy warto ją wykonać?

Maciej Piwowski
16.11.2020

Fluoryzacja to popularny sposób na to, by przeciwdziałać próchnicy i dbać o swoje zęby. Jest on rekomendowany przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Nie każdy jednak rodzic chce się na fluoryzację zgodzić, obawiając się, że fluor ma niekorzystny wpływ na organizm. Czy warto więc wykonać fluoryzację?

Na czym polega fluoryzacja?

Fluoryzacja polega na zaaplikowaniu na powierzchnię zębów fluoru - w postaci żelu lub pianki. Fluor ma wiele właściwości. Przede wszystkim stymuluje tworzenie nowej tkanki kostnej. Skutecznie zapobiega także próchnicy poprzez zwiększanie odporności zębów. Utrzymuje szkliwo w odpowiedniej twardości. Pierwiastek ten można znaleźć zarówno w pastach do zębów, jak i w produktach żywnościowych, np. w rybie. Niestety, statystyki pokazują, że wiele osób w Polsce ma ubytki fluoru - liczba ta jest wysoka zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Czy warto wykonać fluoryzację?

Wiele osób obawia się zabiegu fluoryzacji. Faktycznie, zbyt duża ilość fluoru może prowadzić do rozwoju fluorozy, którą można rozpoznać po zmianie wyglądu szkliwa. Zabieg fluoryzacji może powodować także skutki uboczne jak np. nudności i wymioty czy bóle głowy - ale tylko wtedy, gdy został on wykonany nieumiejętnie. Wiele osób na własną rękę próbuje aplikować fluor. Niestety, osoby bez doświadczenia mogą go nałożyć zbyt dużo albo nie zadbać wystarczająco o higienę. Z kolei fluoryzacja wykonana w odpowiednich warunkach przez stomatologa jest w pełni bezpieczna i przynosi wiele korzyści. Dlatego też warto zwrócić się do zaufanego gabinetu, gdzie zabieg zostanie przeprowadzony.

Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą skorzystać z usług sprawdzonego gabinetu Dentyści pod Jedynką. To miejsce, gdzie stomatologia stoi na naprawdę wysokim poziomie. Przed zabiegiem fluoryzacji dentysta dokładnie sprawdza stan zębów i ustala jaka ilość fluoru będzie optymalna. Następnie zęby zostaną dokładnie wyczyszczone. Wówczas można przejść do aplikacji fluoru. Całość jest bezbolesna i komfortowa, a zabieg odbywa się w sterylnych warunkach. Po zakończeniu fluoryzacji trzeba się jednak wstrzymać od jedzenia i picia na czas ok. 2 godzin. Zalecenia z pewnością zostaną podane przez stomatologa. Więcej o gabinecie można znaleźć na https://www.dentyscipod1.pl/.

Fluoryzacja zębów to zabieg korzystny, a wielu przypadkach konieczny. Jest w 100 procent bezpieczny, o ile jest przeprowadzany przez kompetentną osobę w odpowiednich warunkach. Mocne i wytrzymałe szkliwo to warunek, aby zęby były zdrowe i piękne. Dlatego warto zagłosić się na fluoryzację do zaufanego gabinetu. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.