Gdzie zrobić badanie na osteoporozę i ile kosztuje?

Jerzy Biernacki
25.01.2021

Procedurą pozwalającą na określenie prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę jest densytometria, czyli badanie gęstości kości. Na jego podstawie lekarz ocenia ubytek masy kostnej, a następnie ustala program leczenia. Gdzie wykonuje się densytometrię oraz ile kosztuje to badanie?

Gdzie można wykonać badanie gęstości kości?

Badanie na osteoporozę można wykonać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. W tym pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie skierowania do lekarza specjalisty, jednak pracownik podstawowej opieki zdrowotnej nie posiada uprawnień do jego wystawienia. Lekarz pierwszego kontaktu może jednak skierować pacjenta do poradni leczenia osteoporozy, gdzie takie skierowanie zostanie wystawione. W przypadku placówek prywatnych, wystarczy jedynie umówić się na wizytę. W przychodniach i aptekach co jakiś czas organizowane są bezpłatne akcje badania gęstości kości u seniorów, m.in. za sprawą mobilnych osteobusów. Skorzystanie z ich oferty wymaga wcześniejszego nawiązania kontaktu i zarezerwowania terminu, ponieważ chętnych jest bardzo wielu. Numer telefonu znaleźć można na ulotkach i plakatach.

Jak długo czeka się na badanie w NFZ?

Osteoporoza to choroba, której leczeniem zajmują się specjalne poradnie. Pacjenci skierowani na densytometrie najczęściej kierowani są do ośrodków, z którymi dana placówka posiada podpisaną umowę na wykonywanie badań w ramach NFZ. W zależności od miasta, czas oczekiwania wynosi zwykle od kilku do kilkunastu dni. Badanie polega na zastosowaniu niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego i trwa około 30 minut, w trakcie których pacjent przebywa nieruchomo w pozycji leżącej. Densytometria (czytaj więcej: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/) jest bezbolesna, a po jej zakończeniu można od razu powrócić do wykonywania codziennych czynności.

Na podstawie badania densytometrycznego można sprawdzić, ile wapnia występuje w poszczególnych odcinkach kostnych. Wyniki badania densytometrycznego można odebrać o swojego lekarza.

Jaki jest koszt badania na osteoporozę?

Ocena badania densytometrycznego przedstawiana jest w skali T-score i zawiera gęstość powierzchniową kości podaną w g/cm2, informacje o odchyleniu od normy oraz zdjęcie danej okolicy. Interpretując wyniki, lekarz bierze pod uwagi różne czynniki negatywnie wpływające na kondycję kości - np. przebyte złamania i choroby, a także kwestie genetyczne. Na badanie w prywatnym ośrodku najczęściej decydują się osoby, którym nie udało się dostać do lekarza specjalisty w ramach NFZ lub skorzystać z bezpłatnej akcji promującej zdrowie. W zależności od województwa i wielkości miasta, koszt prześwietlenia pojedynczego elementu szkieletu waha się od 40 do 150 zł. W niektórych przypadkach konieczne jest poniesienie dodatkowych wydatków na konsultację z lekarzem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie