Hemoroidy w ciąży: jak sobie poradzić z tym przykrym problemem?

Maciej Piwowski
04.08.2020

Hemoroidy w ciąży nadal są tematem tabu. Większość przyszłych mam zmagających się z tym problemem nie chce się do tego przyznać, głównie ze wstydu, ale też w obawie przed podjęciem leczenia, które mogłoby negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka. Hemoroidów w stanie błogosławionym nie należy jednak lekceważyć. Można i trzeba coś na nie poradzić, aby się niepotrzebnie nie męczyć. Profilaktyka i terapia hemoroidów jest o tyle ważna, że ta nieprzyjemna przypadłość ma tendencję do nawracania – nawet już po rozwiązaniu. Sprawdź więc, jakie są bezpieczne metody radzenia sobie z hemoroidami w ciąży.

Zmiany w jadłospisie

Po pierwsze musisz zacząć od wprowadzenia do swojej diety większej ilości produktów zasobnych w błonnik pokarmowy. Dzięki temu nie będziesz cierpieć na dokuczliwe zaparcia, które są główną przyczyną hemoroidów w ciąży. Sięgnij więc po warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nawet musli. Pamiętaj jednak, aby wcześniej skonsultować się z ginekologiem i dietetykiem – szczególnie, jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową.

Pij dużo wody 

Intensywne nawadnianie organizmu jest kluczową kwestią w profilaktyce hemoroidów. Staraj się więc wypijać co najmniej 2 litry czystej, niegazowanej wody w ciągu dnia. W zupełności wystarczy przefiltrowana kranówka – uważaj natomiast na wody wysoce mineralizowane, zawierające duże ilości sodu, który podwyższa ciśnienie krwi. Jeśli trudno jest Ci się zmusić do picia samej wody, to pomyśl o robieniu sobie naparów np. z siemienia lnianego – jest świetnym źródłem błonnika pokarmowego.

Ruch

Nieprawdą jest twierdzenie, że kobieta w ciąży powinna maksymalnie ograniczać aktywność fizyczną. Dotyczy to wyłącznie tych przyszłych mam, które mają tego typu zalecenie od lekarza – na przykład z powodu zagrożenia ciąży. Jeśli w Twoim przypadku nic takiego nie miało miejsca, to staraj się jak najwięcej ruszać. Aktywność fizyczna świetnie wpływa na perystaltykę jelit, co jest niezwykle pomocne przy hemoroidach. Możesz codziennie wybrać się na spacer, nawet popływać czy robić gimnastykę dostosowaną do ograniczeń ciężarnych kobiet.

Na koniec przypomnimy jeszcze o konieczności drobiazgowego dbania o higienę intymną. Często się podmywaj, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety. Ulgę przyniosą Ci równie okłady z lodu lub przykładanie ciepłego termoforu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.