Higiena jamy ustnej z aparatem stałym

Zadbane i zdrowe zęby to nieodzowny element atrakcyjnego wyglądu. Nie każdy ma jednak to szczęście, że może się cieszyć mocnymi i równymi zębami pozbawionymi ubytków i że prawie nie musi korzystać z pomocy stomatologa czy ortodonty. W niektórych przypadkach wskazane jest też nawet założenie aparatu stałego, by skorygować wady zgryzu. Wtedy pojawia się problem, jak zadbać o higienę zębów i jamy ustnej.

Dokładne szczotkowanie

Noszenie aparatu ortodontycznego nie ułatwia codziennego czyszczenia zębów. Obecność w jamie ustnej drucików i klamerek powoduje osadzanie się na nich drobinek jedzenia. Jeśli jednak chcemy się cieszyć pięknym uśmiechem, należy pokonać te trudności i opanować sztukę dokładnego mycia zębów z aparatem stałym. Gdy higiena jamy ustnej nie będzie przestrzegana w wystarczającym stopniu, może spowodować to gromadzenie się płytki nazębnej i źle oddziaływać zarówno na dziąsła, jak i na same zęby.

Podstawowym zabiegiem oczyszczającym zęby i przestrzenie między nimi jest ich szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie. Samo używanie nawet najlepszej szczoteczki i pasty nie jest jednak wystarczające, ponieważ usuwa zaledwie jedną czwartą wszystkich zanieczyszczeń. Poprzestając więc wyłącznie na szczotkowaniu, dodatkowo utrudnionym przez aparat ortodontyczny, nie utrzymamy higieny jamy ustnej w wystarczającym stopniu.

Codzienne nitkowanie

W związku z tym, że szczoteczka nie dotrze w każde miejsce pod aparatem stałym i nie wyczyści dokładnie przestrzeni międzyzębowych, w których nawet po dokładnym wyszczotkowaniu mogą pozostać resztki pokarmów, należy codziennie, najlepiej po każdym posiłku, korzystać z nici stomatologicznej. Nitkowanie zębów jest konieczne, ponieważ osoby noszące w czasie leczenia ortodontycznego aparat są bardziej narażone na ryzyko pozostawania resztek jedzenia w jamie ustnej. Początkowo, po założeniu aparatu, stosowanie nici jest dyskomfortem, jednak po krótkim czasie przychodzi wprawa i czynność nie trwa o wiele dłużej niż wcześniej.

Systematyczne płukanie

Chcąc zachować nieodzowną dla zdrowych zębów i dziąseł całkowitą higienę, poza szczotkowaniem i nitkowaniem, należy stosować także płyn do płukania jamy ustnej. Krótki, trwający zaledwie 30 sekund zabieg, o ile tylko będzie systematycznie stosowany, przyniesie zadowalające efekty. Płyn, którego używanie zalecane jest dwa razy dziennie, dociera w każde miejsce jamy ustnej, także w trudno dostępne przestrzenie między zębami i pod aparatem ortodontycznym, zapewniając jej kompleksową higienę. Płyn do płukania jamy ustnej usuwa bakterie, redukuje kamień nazębny i wzmacnia dziąsła. Dlatego płukanie jamy ustnej rekomendowane jest jako nieodzowny i codzienny zabieg higieniczny i pielęgnacyjny dla wszystkich, w tym szczególnie dla osób noszących aparaty ortodontyczne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.