Regularna higiena dłoni to powszechna i skuteczna forma profilaktyki przed wieloma chorobami. Odpowiednio przeprowadzona procedura mycia i dezynfekcji rąk zapewni nam możliwie najlepszą ochronę przed groźnymi bakteriami i wirusami. To zalecenie obowiązuje każdego i jest ponadczasowe – zwłaszcza w aktualnej rzeczywistości pod znakiem Covid-19. W okresie panującej epidemii osoby często przemieszczające się w przestrzeniach publicznych powinny zachować wzmożoną ostrożność. Prawidłowo wykonane czynności higieniczne zmniejszają ryzyko przeniesienia zarazków, które mogą pozostać na skórze przez dotykanie różnych powierzchni i przedmiotów. Wychodzenie z domu to jedna z takich sytuacji, w których higiena rąk powinna być szczególnie przestrzegana.
Krok 1 – częste i dokładne mycie rąk
Wiele sytuacji i okoliczności w ciągu dnia wpływa na nasz kontakt z wszechobecnymi zarazkami. Rzeczy i powierzchnie, których dotykamy, pokryte są niewidoczną dla naszych oczu warstwą drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Bezpośrednie relacje z innymi osobami, np. w czasie zakupów, w pracy czy podczas powitania i uścisku ręki również sprzyjają wzajemnemu przekazywaniu zarazków.
Na dłoniach przenosimy znajdujące się na nich patogeny w okolice twarzy, ust i oczu, których dotykamy, często nieświadomie i wielokrotnie w ciągu dnia. Przez wilgotne środowisko błon śluzowych bardzo łatwo doprowadzić do zakażenia. Chcąc uniknąć potencjalnej infekcji, należy zadbać o częstą i właściwą higienę dłoni. Warto podkreślić znaczenie tej czynności w kontekście trwającej epidemii. Mycie rąk to skuteczna metoda przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, zwracamy uwagę na częstotliwość, właściwości produktu myjącego, czas mycia oraz precyzję ruchów.
Podstawowe zasady mycia rąk:
⦁ myj ręce ok. 30 sekund
⦁ rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
⦁ nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
⦁ dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
⦁ pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
⦁ na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem
Krok 2 – skuteczna dezynfekcja
Oczyszczanie i dezynfekcję dłoni możemy przeprowadzić za pomocą specjalistycznych preparatów w postaci żelu lub płynu na bazie alkoholu o optymalnej zawartości ok.70%, co gwarantuje ich skuteczne działanie. Produkty dezynfekujące, których skład oparty jest na przebadanych substancjach o działaniu biobójczym, pozwalają usunąć nawet 99,99% procent drobnoustrojów. Należy pamiętać, że w przypadku profilaktyki przed zakażeniem koronawirusem preparaty te powinny mieć w składzie alkohol zawierający co najmniej 60% etanolu lub izopropanolu. Żele lub płyny to idealne rozwiązanie, aby zachować higienę poza domem, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody.
Warto mieć na uwadze, że częste stosowanie środków do dezynfekcji może prowadzić do wysuszenia skóry dłoni, a w efekcie powodować podrażnienia. By zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków regularnej dezynfekcji, należy zaopatrzyć się w odpowiednie, głęboko odbudowujące kremy do rąk oraz pielęgnujące odżywki do paznokci – najlepiej takie, które oprócz regenerujących właściwości, posiadają także działanie antybakteryjne. www.drszmich.com
Artykuł partnera