Jak dbać o zęby małego dziecka? Mamo, pomóż mu w walce z próchnicą!

Jako troskliwa mama masz wiele obowiązków względem swojego malucha. Z wiekiem wciąż ich przybywa, a jednym z najnowszych wyzwań, z którym musisz się zmierzyć, jest dbanie o zęby dziecka. Mleczaki także są zagrożone próchnicą, dlatego bardzo ważne jest, aby wpoić pociesze podstawowe zasady higieny już na wczesnym etapie życia.

O mleczaki też trzeba dbać!

Jeden z popularnych i szkodliwych mitów głosi, że próchnica na mleczakach nie jest żadnym problemem, bo te zęby i tak dziecku wypadną. Prawdziwa jest tylko ostatnia część tego zdania. Nie ma znaczenia to, że mleczaki nie są zębami stałymi. Jeśli zaatakuje je próchnica, istnieje bardzo duże ryzyko,  że przejdzie ona na wyrastające zęby, a to jest już duży problem.

Poza tym dbanie o mleczaki ma jeszcze jeden atut. Otóż im wcześniej przekażesz dziecku zasady higieny jamy ustnej, tym szybciej maluch zaakceptuje codzienne szczotkowanie zębów i w końcu wejdzie mu to w krew.

Pierwsza wizyta u dentysty

Nie należy z nią zwlekać. Znów odwołamy się do mitu, który jest fałszywy. Niektórzy rodzice wierzą, że dziecko powinno odwiedzić dentystę dopiero wtedy, gdy wyrosną mu zęby stałe. To oczywiście nieprawda. Dentysta powinien kontrolować także stan mleczaków.

Wczesna wizyta u dentysty jest bardzo korzystna, ponieważ pozwoli maluszkowi oswoić się z atmosferą gabinetu stomatologicznego, poznać narzędzia, zapachy i procedury leczenia. Tak zwana wizyta zapoznawcza jest miłą przygodą i dzięki niej dziecko nie będzie odczuwać strachu przed pójściem do dentysty, co znacznie ułatwi Ci zadanie w przyszłości.

Jeśli w mleczakach pojawią się ubytki, trzeba je leczyć. Nie jest to oczywiście przyjemne, ale bagatelizowanie próchnicy na tak wczesnym etapie życia dziecka jest zapędzaniem się w kozi ruch. Prędzej czy później przyjdzie za to zapłacić jeszcze większym strachem i morzem łez.

Odpowiednie przybory

Z kilkulatkiem warto wybrać się do sklepu i zaproponować mu możliwość wybrania własnej szczoteczki do zębów. To świetny sposób na to, aby zainteresować malucha higieną jamy ustnej – dziecko z pewnością będzie chciało szybko przetestować swoją zdobycz.

Pamiętaj!

Szczoteczki elektryczne, choć skuteczniejsze niż ręczne, nie są polecane dzieciom do 6-7 roku życia. Skonsultuj ten zakup ze swoim dentystą.

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej pasty do zębów – wielu dentystów zaleca, aby rodzice kupowali pociechom pasty teoretycznie przeznaczone dla starszych dzieci, ponieważ zawierają więcej fluoru. Nici dentystyczne i płyny do płukania nie są natomiast wskazane w higienie mleczaków.

Najważniejsze jest to, aby wyrobić w dziecku nawyk dbania o zęby. To Twoje zadanie. Będąc konsekwentną wyświadczysz maluchowi wielką przysługę, za co podziękuje Ci w przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.