Jak dbać o zęby nosząc stały aparat ortodontyczny?

Mateusz Nowak
23.01.2024

Aparat ortodontyczny to najlepszy sposób na poprawienie zgryzu. Wcześniej jednak trzeba się z nim trochę pomęczyć. Wiele osób narzeka na niski komfort noszenia aparatu, niewyraźną mowę, a także na utrudnione dbanie o higienę jamy ustnej. W praktyce najważniejsza jest ta ostatnia kwestia – chcąc uniknąć próchnicy związanej z noszeniem aparatu ortodontycznego, stosuj się do kilku podstawowych wskazówek.

Zwiększ częstotliwość mycia zębów

Nosząc aparat trzeba częściej myć zęby, najlepiej po każdym posiłku. Zauważ, że wiele osób noszących aparat inwestuje w drugą szczoteczkę do zębów, którą po prostu trzyma w szafce biurka, aby móc umyć jamę ustną np. po zjedzeniu kanapki w pracy.

Naucz się używać nici dentystycznej

Jeśli do tej pory nie używałaś nici dentystycznych, to teraz wręcz musisz się tego nauczyć. Nici pozwolą Ci usuwać resztki pokarmu spomiędzy zębów, ale też przestrzeni wokół drutów aparatu ortodontycznego.

Używaj płynu do płukania jamy ustnej

Uwaga, nie chodzi o używanie go zamiennie ze szczotkowaniem zębów! Po płyn sięgamy po umyciu jamy ustnej, co pozwoli wypłukać ewentualne pozostałości pokarmu gnieżdżące się np. w kieszonkach dziąseł.

Unikaj klejących produktów spożywczych

Takie produkty mogą przez długi czas utrzymywać się na zębach i pozostać na nich nawet po szczotkowaniu, dlatego szczególnie nosząc aparat ortodontyczny należy unikać takich produktów, jak gumy, cukierki typu krówki, niektóre rodzaje mięs i serów.

Odstaw słodycze

To na dłuższą metę z pewnością wyjdzie Ci na dobre, nie tylko przyczyniając się do zminimalizowania ryzyka próchnicy, ale też do zrzucenia kilku kilogramów oraz poprawienia ogólnej kondycji organizmu – pamiętajmy, że nadmiar cukru w diecie skutkuje chronicznym stanem zapalnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie