Jak pomóc bliskiej osobie z depresją?

Mateusz Nowak
08.04.2022

Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała depresję, jako chorobę cywilizacyjną. Już dziś jest ona jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci w ludzkiej populacji. Na szczęście w ostatnich latach diametralnie zmieniło się podejście do depresji. Nie uznajemy jej już za „okresowy zły humor” czy „lenistwo”, ale rozumiemy, jak ogromne spustoszenie czyni w organizmie chorej osoby. Jeśli masz wśród swoich bliskich osobę z depresją, to sprawdź, jak możesz jej realnie pomóc.

Nie dawaj „dobrych rad”

Rady w stylu „weź się w garść” albo „spójrz na życie optymistycznie” nie mają żadnego sensu, ponieważ wcale nie pomagają osobie chorej na depresję, a wręcz mogą pogorszyć jej stan psychiczny. Depresja uniemożliwia pozytywne myślenie, nie można się do niego zmusić czy uśmiechnąć się na zawołanie. Osoba chora nie jest w stanie dostrzec i docenić tego, co daje radość innym – choćby bardzo się starała. Pomoże w tym dopiero specjalistyczne leczenie oparte na farmakologii.

Zachęcaj do terapii

Niezależnie od tego, czy bliska Ci osoba jest już pod opieką poradni psychiatrycznej, to i tak warto zaproponować jej podjęcie niezależnej terapii. Leczenie depresji w ramach NFZ-u niestety pozostawia wiele do życzenia (to temat na osobny artykuł), stąd dobrze jest szukać pomocy na rynku prywatnych usług terapeutycznych.

Czasami sama obecność wystarczy

Wiele osób chcących pomóc komuś bliskiemu z depresją przekracza granicę nachalności. To zrozumiałe, że zależy Ci na zdrowiu i szczęściu np. mamy, siostry, przyjaciółki, ale nie możesz się zanadto narzucać, ponieważ to przyniesie odwrotny skutek. Jeśli widzisz, że bliska Ci osoba nie ma ochoty na rozmowę, nie chce się zwierzać i jest w złym stanie, to wystarczy tylko być obok niej – milczeć, ale dawać swoją postawą znać, że jesteś zawsze na wyciągnięcie ręki, gotowa do pomocy.

Motywuj do podejmowania aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest jedną z najlepszych form terapii depresji. Co prawda osobom chorym bardzo trudno jest się zmusić nawet do pójścia na spacer, ale zawsze warto je do tego delikatnie motywować. Proponuj wspólne wyjścia, nie tylko na spacer, ale też na rower. Wykorzystuj każdy lepszy dzień do tego, aby zachęcić bliską Ci osobę do poruszania się na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, aby do niczego jej nie zmuszać.

Sprawdź również jak może pomóc psychiatra.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.