Jak poradzić sobie z jet lagiem?

Antoni Kwapisz
12.09.2016

Jet lag to nieprzyjemna przypadłość, która dopada podróżnych po długich lotach. Zmiana stref czasowych rozregulowuje 24 – godzinny rytm życia i sprawia Twojemu organizmowi kłopoty. Jak zatetem poradzić sobe z jet lagiem i zminimalizować jego negatywne skutki? Oto kilka przydatnych rad.

Co to jest jet lag?

Jet lag pojawia się w pierwszych kilku dniach w nowym miejscu. Szybka zmiana strefy czasowej powoduje przesunięcie rytmu dnia i nocy, co sprawia duże kłopoty. Kiedy na dworzu świeci słońce, Tobie chce się spać, bo w Polsce jest w tym samym czasie noc. I odwrotnie.

Najczęstszymi skutkami jet lag są zakłócenia rytmu snu, zmęczenie, osłabienie, trudności z pamięcią i koncentracją. Poza tym możesz odczuwać bóle głowy i nudności. U każdego objawy będą miały inne nasilenie, bo dużo zależy od ogólnej kondycji fizycznej, stanu zdrowia i wieku pasażera.

Jet lag bardziej daje się we znaki, jeśli lecisz na wschód, czyli w stronę Azji. Taka podróż skraca dobę, przez co trudniej jest dostosować się do nowego rytmu. Nieco lżej organizm znosi kierunek przeciwny, bo lecąc ze wschodu na zachód doba się wydłuża.

Jest lag – jak sobie pomóc?

Po długim locie najważniejsza jest odpowiednia aklimatyzacja. Już w samolocie przestaw zegarek na godzinę docelową i zacznij funkcjonować według niego. Zatem, jeśli według nowego czasu jest noc, to postaraj się zasnąć, jeśli dzień – wytrzymaj jak najdłużej się da. Dokładnie taka sama zasada obowiązuje, gdy wracasz do domu.

Na  miejscu staraj się jak najszybciej dostować do aktualnego rytmu dnia. Posiłki jedz według nowego czasu  – nie myśl o tym, że w domu jest inna godzina i dlatego nie chcesz śniadania czy kolacji. Podobnie jest ze spaniem – kładź się do łóżka, gdy jest noc i nawet jeśli czujesz się zmęczony – wstawaj rano. Dzięki temu szybciej dojdziesz do siebie i będziesz w pełni korzystać z uroków nowego kraju.

Tuż po przylocie na miejsce odpuść sobie na początku zwiedzanie czy uprawianie sportu. W pierwszej dobie organizm potrzebuje odpoczynku i krzepiącego snu. Unikaj leków nasennych czy melatoniny, które jeszcze bardziej rozregulowują organizm.

Jet lag - gdy lecisz z zachodu na wschód

Oto kilka rad, jak radzić sobie podczas wielogodzinnej podróży np. do Azji:

  • na kilka dni przed planowaną podróżą spróbuj przyzwyczaić się do nowego  rytmu – idź 2 godziny wcześniej spać i wstań wcześniej
  • w czasie lotu próbuj spać
  • zrezygnuj z tabletek nasennych
  • nie pij alkoholu "na zmęczenie" 
  • jedz lekkostrawne posiłki, owoce i warzywa

Pamiętaj, że po przylocie organizm będzie najbardziej wydajny wieczorem.

Jet lag – gdy lecisz ze wschodu na zachód

Podczas lotu ze wschodu na zachód obowiązują nieco inne zasady:

  • na kilka dni przed wylotem kładź się spać 2 godziny później niż zwykle
  • w czasie podróży staraj się nie spać
  • wybieraj loty dzienne
  • po przylocie na miejsce połóż się spać dopiero, gdy zajdzie słońce, unikaj drzemek w ciągu dnia

Jeśli planujesz ważne spotkania lub inne aktywności, najbardziej rozbudzona będziesz rano.

Problemy z jet lagiem trwają zazwyczaj kilka dni. Po około tygodniu Twój organizm powinien już przyzwyczaić się do innego rytmu dnia. Być może będzie to nawet szybciej, jeśli zastosujesz się do powyższych rad. Pamiętaj, że jet lag nie musi popsuć Ci urlopu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie