Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Marek Szydełko
11.09.2023

Rezonans magnetyczny to badanie, które pozwala wykryć m.in. różne urazy ortopedyczne. Jest to precyzyjna i niezwykle pomocna procedura diagnostyczna. Jeśli masz już termin badania, to pamiętaj, aby odpowiednio się do niego przygotować. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Przed badaniem

Najważniejsze jest to, aby nie spożywać żadnych posiłków na około 2 godziny przed badaniem. Jeśli badanie ma dotyczyć jamy brzusznej, to okres postu należy wydłużyć do 6 godzin.

Nie zakładaj metalowych przedmiotów

Na badanie idź w ubraniu niezawierającym żadnych metalowych elementów. Koniecznie zdejmij biżuterię, zegarek, oddaj pracownikowi punktu diagnostycznego telefon i portfel z kartami płatniczymi.

Zabierz ze sobą wyniki wcześniejszych badań

Na badanie rezonansem magnetycznym warto wybrać się z teczką z dokumentacją medyczną, która może być potrzebna radiologowi.

Powiedz o przebytych chorobach i implantach

Jeśli masz implant w ciele, to musisz się do tego przyznać, ponieważ jego obecność może zaburzyć przebieg badania. Radiolog zapyta Cię również o przebyte choroby, alergie, a także o fobie – zwłaszcza o lęk przed przebywaniem w zamkniętych przestrzeniach.

Nie przychodź na ostatnią chwilę

Na badanie warto przyjść z wyprzedzeniem, aby mieć czas na spokojne wypełnienie dokumentów, zostawienie przedmiotów, których nie można mieć przy sobie oraz psychiczne przygotowanie się do procedury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie