Jak przygotować się do wizyty w saunie?

Piotr Kowalczyk
21.04.2023

Sauna to miejsce, w którym można się totalnie zrelaksować, zostawić za jej drzwiami wszystkie zmartwienia i na kilkanaście minut zapomnieć o całym świecie. Regularnie korzystanie z sauny przynosi wymierne korzyści dla zdrowia i urody. Trzeba tylko wiedzieć, jak prawidłowo czerpać z potencjału termoterapii. Na dobry początek sprawdź, jak przygotować się do wizyty w saunie.

Zaplanuj posiłek

Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej na godzinę przed planowanym wejściem do sauny. Jeśli najesz się tuż przed skorzystaniem z termoterapii, to nie będzie to dla Ciebie zbyt przyjemne – mogą się pojawić bóle brzucha. W dodatku efektywność saunowania będzie ograniczona, ponieważ organizm skupi się na trawieniu.

Odpocznij, nie uprawiaj sportu

Bardzo ważne jest to, aby przed planowanym skorzystaniem z sauny nie narażać organizmu na nadmierny wysiłek fizyczny. Wskazane jest ucięcie sobie drzemki i kilkugodzinna relaksacja. Wykluczone jest natomiast uprawianie sportu – odpuść sobie trening na siłowni, jogging etc. Chodzi o to, aby nie nadwyrężać organizmu, pamiętając o tym, że już sama wizyta w saunie jest dla ludzkiego ciała bardzo obciążająca.

Umyj ciało

Przed wejściem do sauny warto wziąć prysznic z elementami peelingu. Dzięki temu Twoja skóra będzie lepiej przygotowana do kontaktu z wysoką temperaturą. Oczyścisz również pory, co pozwoli skuteczniej usuwać z organizmu toksyny (wraz z potem).

Zabezpiecz włosy

Jeśli masz wrażliwe włosy, z tendencją do wypadania i łamliwości, to koniecznie zabezpiecz je przed bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury. Idealnie sprawdzają się tutaj bawełniane czepki do sauny, jednak podobny efekt osiągniesz, jeśli nawiniesz na włosy ręcznik.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie