Jak stosować płyn do higieny intymnej, by rzeczywiście zadbać o swoje zdrowie?

Marek Szydełko
06.05.2020

Wystarczy włączyć telewizję lub radio, aby w ciągu kilku chwil natknąć się na reklamę jakiegoś płynu do higieny intymnej. Producenci obiecują, że takie płyny pozwolą każdej kobiecie perfekcyjnie zadbać o czystość i zdrowie stref intymnych, a tym samym uniknąć infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Ginekolodzy podchodzą do tych zapewnień z przymrużeniem oka. Faktem jest natomiast, że stosowanie dobrego płynu może i powinno być podstawą codziennej higieny. Trzeba jednak wiedzieć, jak taki preparat stosować. Kilka przydatnych rad znajdziesz w naszym artykule.

Po pierwsze: jakość płynu

Zanim sięgniesz po jakikolwiek płyn do higieny intymnej, bardzo dokładnie zapoznaj się z jego składem. Nie ufaj w ciemno producentowi, nawet jeśli zapewnia, że jego środek jest w pełni naturalny i bezpieczny. Czytając skład zwróć uwagę na to, czy płyn nie zawiera parabenów, silikonów, agresywnych detergentów oraz sztucznych barwników i substancji zapachowych. Wszystkie te składniki działają na skórę drażniąco i mogą wywołać reakcję alergiczną.

Rada

Dobrego płynu do higieny intymnej szukaj raczej w aptece, a nie w drogerii na półce z promocjami.

Markowe produkty polecane przez ginekologów zawierają emolienty, kwas hialuronowy i przede wszystkim są hipoalergiczne, bezzapachowe i bezbarwne.

Dziwna reakcja skóry? Odstaw płyn!

Nawet najlepszy płyn do higieny intymnej może nie sprawdzić się w Twoim przypadku. Każda skóra reaguje inaczej, a ta w newralgicznych kobiecych miejscach jest szczególnie wrażliwa. Dlatego jeśli po kilku dniach stosowania płynu zauważysz np. zaczerwienie, wysypkę czy też pojawi się świąd i pieczenie, natychmiast odstaw płyn i wróć do szarego mydła lub zapytaj ginekologa o płyn do higieny intymnej dla alergików.

Stosowanie tylko na zewnątrz

Jednym z częstych błędów popełnianych przez kobiety jest używanie płynu do higieny intymnej do mycia wewnętrznej części pochwy. Nie dość, że jest to zupełnie niepotrzebne, to jeszcze może przynieść niepożądane skutki w postaci podrażnień, suchości i pieczenia. Pamiętaj więc, aby stosować płyn wyłącznie na zewnątrz – możesz nim umyć wargi sromowe oraz okolice, ale nie dopuść, aby środek dostał się do wnętrza pochwy.

Nie wierz w cuda

Płyn do higieny intymnej jest bardzo dobrym uzupełnieniem codziennej kąpieli, ale nie traktuj go w kategoriach cudownego środka na wszystkie kobiece przypadłości. Nie wierz w to, że płyn „wyleczy” infekcję intymną, bo takie zapewnienia ze strony producentów są zupełnie nieuprawnione. Jeśli dotknie Cię infekcja lub inne schorzenie miejsc intymnych, od razu zgłoś się do lekarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.