Jak zacząć ćwiczyć gdy nie masz czasu na siłownię?

Piotr Kowalczyk
22.06.2022

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że regularne ćwiczenia są podstawą dobrej kondycji całego organizmu, a także pomagają w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Problem w tym, że wiele z nas nie ma kompletnie czasu na to, aby chodzić na siłownię, biegać czy jeździć na rowerze. Na szczęście możesz zacząć ćwiczyć w domu, a dobre efekty przyniesie nawet 20-30 minutowy trening przeprowadzany 3 razy w tygodniu. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Zacznij od podstaw

Wcale nie musisz fundować sobie jakiegoś wymyślnego, bardzo zaawansowanego treningu, aby zadbać o swoje ciało i zdrowie. Nie potrzebujesz też żadnych przyrządów. Na dobry początek wystarczy to, co już masz pod ręką, czyli przede wszystkim… własna podłoga np. w sypialni. Możesz robić przysiady, pajacyki, pompki, tzw. deskę – są to proste, niedoceniane, a naprawdę bardzo efektywne ćwiczenia.

Poszukaj darmowych treningów online

W kolejnym kroku, gdy poczujesz, że Twoja kondycja nieco się już poprawiła, możesz przejść do fazy przeprowadzania pełnych treningów. W Internecie znajdziesz zatrzęsienie takich materiałów, udostępnianych całkowicie za darmo. Wybierz taki trening, który będziesz w stanie zrealizować bez umęczenia się i bólu całego ciała kolejnego poranka.

Ćwicz z dziećmi!

Jeśli dziś twierdzisz, że nie masz czasu na trening, ponieważ musisz zajmować się dziećmi, to wiedz, że jest to tylko tania wymówka. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby trenować razem z pociechami, dla których będzie to fajna zabawa. Niech towarzyszą Ci w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń – możecie się też wspólnie motywować i wprowadzić w domu nawyk aktywności fizycznej.

Wykorzystuj każdą okazję do tego, aby trochę poćwiczyć

Takich okazji w ciągu dnia jest całe mnóstwo. Zobacz: jeśli pracujesz w biurowcu na czwartym piętrze, to zamiast korzystać z windy po prostu wejdź na górę po schodach. Parkuj samochód jak najdalej od wejścia. Idąc na zakupy próbuj podnosić siatki w taki sposób, aby angażować mięśnie rąk i symulować ćwiczenia z hantelkami. To naprawdę nic trudnego – wystarczy chcieć.

Wprowadź zmiany w planie dnia

Być może Twój obecny rozkład dnia nie jest optymalny, przez co faktycznie brakuje Ci czasu na ćwiczenia. Wprowadź więc w nim proste zmiany. Przykładowo: możesz wstawać o 15 minut wcześniej i zrobić sobie poranny rozruch. Możesz też zrezygnować 2-3 razy w tygodniu z wieczornego oglądania serialu na rzecz właśnie pełnowartościowego treningu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.