Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w okresie pandemii?

Marek Szydełko
07.11.2020

Pandemia COVID-19 wszystkim nam mocno daje się we znaki. Nie tylko na gruncie ekonomicznym, ale przede wszystkim psychicznym. Choć głośno się o tym nie mówi, to lawino rośnie liczba przypadków depresji, nerwicy, samobójstw. Nie można tego bagatelizować. Jeśli sama odczuwasz spadek nastroju i wiążesz to z trwającą pandemią, to koniecznie zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Codzienny spacer

Jeśli nie przebywasz na kwarantannie i nie masz nakazu izolacji, to staraj się znaleźć co najmniej godzinę dziennie na spacer. Pobyt na świeżym powietrzu ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Pamiętaj, aby na spacer nie zabierać telefonu. Wybierz się do lasu, w głuszę, nie rozmawiaj z nikim o aktualnej sytuacji epidemicznej. Skup się na podziwianiu przyrody, zabawie z dziećmi etc.

Bądź aktywna fizycznie

Staraj się ćwiczyć przy każdej możliwej okazji. Jeśli musisz dużo czasu spędzać w domu lub po prostu chcesz ograniczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem, to popołudniami i wieczorami znajdź co najmniej pół godziny na ćwiczenia. Nie musi to być nic bardzo skomplikowanego. Wystarczą przysiady, pompki, brzuszki, rozciąganie. Aktywność fizyczna pozwala się zrelaksować i rozluźnić napięte mięśnie, co w tych czasach jest Ci bardzo potrzebne.

Odetnij się od wiadomości

To bardzo ważne! Oglądanie wiadomości na całodobowych kanałach czy ciągłe przeglądanie Internetu w niczym nie pomoże. Musisz być oczywiście na bieżąco, ale nie katuj się kolejnymi informacjami na temat liczby zakażeń, zajętych respiratorów etc. Nie masz na to żadnego wpływu, dlatego ogranicz kontakt z szumem informacyjnym, który fatalnie działa na psychikę.

Skup się na swojej pasji i rodzinie

Masz jakieś hobby? Świetnie – w takim razie poświęcaj mu tak dużo czasu, jak tylko możesz. Jeśli masz rodzinę, to skup się na swoich bliskich. Nadrób zaległości filmowe z partnerem, częściej uprawiajcie seks (to naprawdę bardzo pomaga), baw się z dziećmi, zaproponuj im inne formy aktywności, niż tylko oglądanie bajek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie