Jak złagodzić objawy opryszczki?

Maciej Piwowski
04.12.2023

Opryszczka jest infekcją wywołaną wirusem opryszczki i bardzo nieprzyjemnym problemem – zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Może powodować dyskomfort, ból, szczypanie, nie wspominając już o tym, że fatalnie wygląda. Jeśli regularnie miewasz opryszczkę, to powinnaś wiedzieć, jak złagodzić jej objawy. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Maść przeciwwirusowa

Kupisz ją w każdej aptece, również bez recepty. Warto mieć ją zawsze pod ręką, ponieważ użyta już na samym początku infekcji znacząco skraca czas leczenia i łagodzi objawy opryszczki.

Lód

Dobrym sposobem na opryszczkę jest przykładanie do zmiany kostki lodu. Rób to kilka razy dziennie, dzięki czemu złagodzisz objawy fizyczne, czyli ból i szczypanie.

Leki doustne

Jeśli infekcja ma dość poważną postać i opryszczka zaatakowała także jamę ustną, to konieczne może się okazać włączenie farmakoterapii. W takiej sytuacji udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze Ci odpowiedni preparat doustny.

Maść ochronna

Równolegle z maścią antywirusową możesz sięgnąć po maść ochronną, którą warto nakładać przed wyjściem z domu, a już szczególnie na słońce. Maść zabezpieczy zmianę skórną przed czynnikami środowiskowymi, w tym wirusami i bakteriami.

Unikaj środków chemicznych

W okresie leczenia infekcji staraj się nie nakładać na zmienione miejsce żadnych agresywnych detergentów czy kosmetyków zawierających substancje chemiczne. Unikaj także zmywacza do makijażu, aby nie drażnić skóry i nie potęgować dolegliwości.

Jednocześnie pamiętaj o dbaniu o higienę, czyli przede wszystkim częstym myciu rąk, używaniu osobnego ręcznika, który należy zmieniać codziennie oraz o niedotykaniu zmiany palcami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie