Jak żyć z cukrzycą typu 1?

Marek Szydełko
23.07.2020

Zdiagnozowanie cukrzycy typu 1 zwykle jest ogromnym szokiem, zwłaszcza dla młodej, aktywnej osoby. Jeśli miałaś to nieszczęście, to z pewnością pierwsze myśli nie były zbyt optymistyczne. Wyobrażasz sobie, że teraz to już masz „przechlapane”, musisz pożegnać się ze wszystkim, co lubisz, na pewno będziesz otyła i prędzej czy później zrezygnujesz z pracy. To mit! Z cukrzycą typu 1 można w miarę normalnie żyć, ale oczywiście trzeba się stosować do kilku podstawowych zasad. Znajdziesz je w naszym poradniku.

Zbilansowana dieta

Wbrew pozorom osoby chorujące na cukrzycę typu 1 nie muszą stosować jakiejś wyjątkowo drakońskiej diety. Podstawą jest jednak kierowanie się wskazówkami doświadczonego dietetyka, który ułoży Ci jadłospis w taki sposób, aby łączył on w sobie potrzeby Twojego organizmu, specyfikę choroby oraz przyjemność z jedzenia. Nieprawdą jest, że mając cukrzycę już nigdy nie sięgniesz po nic słodkiego. Grunt, to odżywiać się z głową i bardzo dokładnie pilnować zaleceń odnośnie do dziennego zapotrzebowania na energię oraz węglowodany.

Rada

Koniecznie ściągnij sobie jedną z licznych aplikacji mobilnych dla cukrzyków, która będzie za Ciebie pilnować zbilansowania posiłków – takie aplikacje automatycznie przeliczają wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe.

Często też okazuje się, że osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1, o wiele skuteczniej walczą o szczupłą sylwetkę i utrzymują formę. Zdrowe odżywianie siłą rzeczy wchodzi im w nawyk. Kieruj się tą myślą, bo to pozytywnie wpłynie na Twoje nastawienie do życia z chorobą.

Aktywność fizyczna

Jest bardzo ważna i nie wierz w to, że mając cukrzycę typu 1 nie możesz już uprawiać sportu. Jest dokładnie odwrotnie. Wielu cukrzyków dopiero po zdiagnozowaniu u nich choroby na poważnie zabrało się za trenowanie, osiągając życiowe wyniki, biorąc udział w amatorskich czy półzawodowych imprezach.

Ważne jest jedynie, aby sumiennie pilnować poziomu cukru, ułożyć sobie zbilansowane posiłki przed i po treningu, a także szybko reagować na zbliżający się atak hipoglikemii (warto mieć pod ręką np. gumę rozpuszczalną czy coś innego z cukrem prostym).

Poza tym podstawą przy kontrolowaniu cukrzycy typu 1 jest regularne badanie poziomu glikemii we krwi i zapisywanie wyników, aby móc je rzetelnie omówić z lekarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie