Jakie badania powinna wykonać kobieta po czterdziestce?

Marek Szydełko
05.01.2023

40 lat to wiek, w którym wchodzimy już w okres pełnej dojrzałości. Choć wciąż czujemy się młodo, to jednocześnie zauważamy pierwsze oznaki starzenia, zaczynamy narzekać na problemy ze zdrowiem i zdawać sobie sprawę z przemijania czasu. Szczególnie dotyczy to kobiet, które po czterdziestce powinny pieczołowicie zadbać o swój organizm. W tym celu warto zrobić sobie prezent rocznicowy i wykonać zestaw podstawowych badań. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Cytologia

Każda kobieta po 40. roku życia powinna poddać się badaniu cytologicznemu, które jest najskuteczniejszą formą wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Jeśli wcześniej nie poddawałaś się cytologii, to koniecznie umów się do swojego ginekologa.

Mammografia

Co prawda mammografia jest uznawana za skuteczne badanie wykrywające raka piersi u kobiet po 49. roku życia, jednak jeśli w Twojej rodzinie były przypadki tego nowotworu, to możesz, a wręcz powinnaś poddać się mammografii wcześniej. Badaniem uzupełniającym jest USG piersi.

Badania hormonalne

Po czterdziestce możesz się już spodziewać wystąpienia pierwszych objawów menopauzy, które zapewne nasilą się około 45. roku życia. To dobry moment, aby wykonać podstawowe badania hormonalne z oznaczeniem stężenia estradiolu i gonadotropin. Dodatkowo warto poddać się badaniu na stężenie TSH, które pozwala wykryć nieprawidłową pracę tarczycy.

Jakie inne badania warto wykonać po czterdziestce?

Każda kobieta po czterdziestce powinna dla własnego dobra i komfortu psychicznego poddać się także podstawowym badaniom profilaktycznym, spośród których warto wyróżnić:

  • morfologię z rozmazem,
  • oznaczenie poziomu OB lub CRP,
  • mocznik i kreatyninę,
  • poziom glukozy we krwi,
  • poziom elektrolitów,
  • oznaczenie poziomu wapnia, fosforu i magnezu,
  • badanie ogólne moczu,
  • próba wątrobowa.

Wszystkie te badania zleci Twój lekarz rodzinny – wystarczy umówić się na wizytę i poprosić o wypisanie zlecenia, dzięki czemu nic nie zapłacisz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie