Kolka u niemowląt, jak rozpoznać i jak pomóc

Piotr Kowalczyk
21.12.2016

Niekończący się płacz, nerwowa atmosfera, niewyspani rodzice i dziecko - sytuacje te jednoznacznie kojarzą się z dokuczliwą kolką, która dotyka niemal połowy niemowląt. Może być związana z nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach, co objawia się męczącymi bólami brzucha, chociaż jednoznacznej przyczyny nie ma. Co robić, aby ulżyć dziecku?

Rozpoznanie kolki

Oczywiście najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie. Młodzi, niedoświadczeni rodzice często krzątają się wokół dziecka bezradnie, nie wiedząc, co zrobić. I nie ma co się temu dziwić - w końcu trudno się na taką ewentualność przygotować.

W jaki więc sposób prawidłowo rozpoznać kolkę? Przede wszystkim musimy bacznie obserwować zachowanie naszego malucha. Opisane wcześniej objawy zazwyczaj ukazują się w godzinach popołudniowych. Towarzyszy im, poza bólem, wzdęty, twardy i powiększony brzuch, nadmierne gazy, a czasem nawet trudności z prawidłowym wypróżnianiem.

Dość charakterystycznym zachowaniem niemowlęcia podczas kolki jest podkurczanie nóżek, czym stara uwolnić się od bólu. Oczywiście mamy do czynienia również z intensywnym płaczem. Pamiętać należy, że kolka trwa zazwyczaj godzinę-dwie. To właśnie tego typu zachowania wskazują, że nasze dziecko cierpi na kolkę.

Kolka u niemowląt - jak pomóc maluchowi?

Najistotniejszą kwestią jest szybkie, lecz spokojne, działanie. Nie możemy zabierać się do tego w sposób nerwowy, gdyż dodatkowo podburzymy niespokojną już atmosferę.

Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić, są delikatne, koliste ruchy ręką na brzuszku niemowlaka, dzięki czemu zredukujemy ilość gazów w jelitach. Ten sam efekt przyniesie położenie dziecka na brzuchu.

Możemy także nosić dziecko w pozycji pionowej, w której jego brzuch przylega do naszego ciała. Delikatny chód także pozwoli wypuścić nadmierną ilość gazów, co przyniesie naszemu maluchowi ulgę. W wielu sytuacjach pomóc może także odrobina ciepła. Mowa chociażby o letniej kąpieli bądź ręczniku zamoczonym w ciepłej wodzie, który należy przyłożyć do brzucha dziecka.

Warto zainteresować się również specjalnymi kompresami, które można zakupić w aptece. Zazwyczaj przykleja się je do ubrania, dzięki czemu emitują niewielką ilość ciepła, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na zachowanie jelit.

Nie bójmy się również innych środków dostępnych w aptece. Oczywiście nie jest mowa tutaj o silnych lekach, jedynie o łagodnych preparatach, spośród których wymienić można między innymi o naturalnych mieszankach o działaniu rozkurczowym i wiatropędnym (najczęściej przygotowywane są one na bazie kopru włoskiego lub rumianku).

Pomocny jest również preparat Lefax na wzdęcia w płynie, bezpieczny i sprawdzony pomaga przy nadmiernym gromadzeniem się pęcherzyków powietrza w żołądku i jelitach. Jednocześnie Lefax na wzdęcia, płyn w pompce zapobiega ponownemu kumulowaniu się gazów w przewodzie pokarmowo-jelitowym chroniąc przed nawrotem problemu. Lefax na wzdęcia można nabyć w aptece internetowej https://www.apo-discounter.pl/lefax-na-wzdecia-plyn-w-pompce-p-59906.html

Najważniejsza wyda się być jednak spokojna reakcja. Kolka u niemowląt pojawić się może już w pierwszych tygodniach życia dziecka i trwać nawet przez cały rok. W tym czasie należy zachować spokój i nie panikować, ponieważ dolegliwość ta jest bardzo często spotykana. Jeżeli wszystkie wyżej wymienione sposoby nie przyniosły pożądanych skutków, wybierzmy się z maluchem do pediatry, który powinien doradzić, co w takiej sytuacji trzeba zrobić.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie