Kuszące krągłości - czyli o piersiach i stanikach

Piotr Kowalczyk
29.06.2015

Stajesz przed lustrem i patrzysz na swoją sylwetkę. Twój biust nie wygląda najlepiej… Dekoltowi brakuje sprężystości, nie ma śladu kuszących zagłębień, a piersi ukryte pod ubraniem opadają nisko na klatkę piersiową… „Czas jest dla mnie okrutny” – myślisz. Albo: „Natura po prostu nie obdarzyła mnie ładnym biustem. Inne kobiety mają lepiej”.
Nic bardziej błędnego. Żaden biust nie jest odporny na grawitację, żaden też nie pozostaje obojętny na ciążę czy macierzyństwo. Nagie piersi, które sterczą jak baloniki wypełnione helem, to owoc pracy chirurga plastycznego albo… grafika komputerowego, więc nie warto się nimi przejmować. Ale piersi w staniku – to już zupełnie inna kwestia.
Jakikolwiek bowiem mamy biust – dotknięty upływem czasu czy (co też się zdarza) naszymi zaniedbaniami – w staniku powinien on wyglądać pięknie. Odpowiednio dobrany biustonosz jest w stanie unieść i zaokrąglić każde piersi, nadając Twojej sylwetce kobiece kształty. Nawet bardzo duży i ciężki biust może prezentować się znakomicie – nie dostarczając swojej właścicielce żadnych problemów.
Kluczem do osiągnięcia doskonałego wyglądu i świetnego samopoczucia jest właściwie dobrany rozmiar biustonosza.

Doborowy stanik

„Tylko tyle?” – pomyślisz – „Przecież to proste!”. Tymczasem zdziwiłabyś się, wiedząc, ile kobiet nosi fatalnie dobrane staniki. Przyzwyczajone do raz podsuniętego im rozmiaru, nie zastanawiają się nad możliwością poprawienia wyglądu swojego biustu. Nie wiedzą, jak wiele mogłyby zyskać, starannie dobierając rozmiar biustonosza, nie znają objawów za małej miseczki czy zbyt szerokiego obwodu. A wszelkie niedogodności zrzucają na karb modelu stanika lub… stanu swoich piersi („widocznie przy moim biuście tak już musi być...”). Niestety, do tej sytuacji przyczynia się również niekompetencja ekspedientek w wielu sklepach z bielizną. Określmy zatem, jak powinien wyglądać dobrze dobrany biustonosz.
Przede wszystkim – musi być ściśle dopasowany w obwodzie. Pamiętaj, że to pas stanika – a nie ramiączka! – odpowiada za właściwe podtrzymanie i uniesienie piersi. Dlatego zadbaj o to, by obwód biustonosza mocno przylegał do ciała – i nie przesuwał się nawet przy gwałtownym ruchu. Jednym z najczęściej popełnianych przez kobiety błędów jest właśnie noszenie zbyt szerokiego obwodu pod biustem, co objawia się zapięciem biustonosza przesuwającym się ku górze pleców (patrz: rysunek nr 1).

Wybierając rozmiar, sięgnijmy po obwód nieco niższy niż wynosi nasza rzeczywista ilość centymetrów pod biustem. Przykładowo, jeśli obejmując się (ściśle!) miarą krawiecką, zanotuję u siebie 77 cm – powinnam sięgnąć po obwód 70 lub nawet mniejszy. Pod żadnym pozorem – 80! Pamiętajmy, że biustonosz ma podtrzymywać biust, nie – spoczywać na skórze piersi jak koszulka. Weźmy pod uwagę rozciągliwość tkaniny, z której wykonywane są staniki.

Gdy już dobierzemy właściwy obwód pod biustem, przyjrzyjmy się miseczce. Fiszbiny powinny stanowić idealny obrys piersi – nie wolno im wpijać się w boczną część biustu. Miseczka musi obejmować całą pierś – nic nie powinno „wychylać się” ponad krawędź stanika ani gromadzić w postaci fałdek pod pachami. Jeśli zauważysz, że Twoje piersi tworzą „poduszeczki” jak na ilustracji nr 2, koniecznie sięgnij po większą miseczkę!

Istotnym elementem biustonosza są również ramiączka. Pełnią one funkcję uzupełniającą względem obwodu, który stanowi fundament podtrzymania biustu. Pod żadnym pozorem ramiączka nie powinny wpijać się w ciało ani pozostawiać bolesnych, czerwonych śladów. Jeśli tak się dzieje, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nosisz za szeroki obwód stanika. Luźny, nie spełniający swojej funkcji pas pod biustem, to najczęstsza przyczyna nadmiernego skracania ramiączek (naprężonymi „szelkami” staramy się zrekompensować brak podtrzymania piersi przez obwód). To błędne koło – wąskie ramiączka i tak nie są w stanie udźwignąć ciężaru biustu, a tylko zapewnią Ci szereg niedogodności – porównaj ilustracje nr 3.

Same korzyści

Oto podstawowe zasady doboru stanika. Kiedy zastosujesz je w swojej garderobie – pamiętając o ścisłym obwodzie i miseczce starannie obejmującej całą pierś – zobaczysz, jak wspaniale może prezentować się Twój biust. Uniesione, zebrane z boków i zaokrąglone piersi wysmuklą optycznie całą sylwetkę.
Ale uwaga! Dobierając swój rozmiar, nie ograniczaj się do standardowej rozmiarówki. Jeśli Twój obwód pod biustem wynosi 65 cm, nie myśl: „Kupię i tak 75, bo mniejszych nie ma...” – a gdy miseczka E dzieli Twoją pierś na pół, nie gódź się na to w myśl teorii, że „większych rozmiarów się nie produkuje”. Na rynku można znaleźć zarówno obwody wielkości 60, jak i miseczki sięgające rozmiaru L (tak, tak, to nie pomyłka) – trzeba tylko starannie ich poszukać. Nie zrażaj się więc „wysoką” literką, tylko szukaj stanika najlepszego dla Twoich piersi.
Pomoże Ci w tym forum biusciaste.prv.pl . Jego uczestniczki podsuną adresy najlepszych sklepów z bielizną, pomogą w doborze rozmiaru i odpowiedniego fasonu. Przeprowadzą przez gąszcz zakupów internetowych i wyjaśnią, jak najlepiej zakładać biustonosz, by umiejętnie wyeksponować piersi. W rozmowach „lobbystek” miseczki H czy J pojawiają się bardzo często – i nikt tu nie dziwi się „nietypowym” rozmiarom. Jeśli więc masz wątpliwości co do swojego rozmiaru – albo uważasz, że z Twoim biustem jest „coś nie tak” – zajrzyj tam koniecznie.

Alfabet nie kończy się na D

Nadal nie wierzysz, że biust wielkości 70G może wyglądać „normalnie”? Wpisz w przeglądarce adres Stanikomania.blox.pl i przyjrzyj się wpisom z kategorii „Biust tygodnia”. Zobaczysz tam piersi w rozmiarze np. 65J, którym – zaręczam! – „na oko” dałabyś najwyżej C. Prawda jest bowiem taka, że w dobrze dobranym biustonoszu – nawet o miseczce H – piersi wydają się mniejsze i atrakcyjniejsze, niż w ciasnym, ale „mieszczącym się w świadomości społecznej” staniku z miską C, z którego biust wylewa się z każdej strony...
Pamiętaj również o biuście podczas ciąży czy w trakcie karmienia. W tym okresie Twoje piersi potrzebują szczególnej pielęgnacji, a przede wszystkim – wygodnych i dobrze podtrzymujących biustonoszy.

Ewa Gutmańska
Lobby Biuściastych (biusciaste.prv.pl)

Publikowano za zgodą Fundacji MaMa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie