Łuszczyca paznokci: jak ją rozpoznać i leczyć?

Mariusz Siwko
05.03.2021

Łuszczyca paznokci należy do najbardziej dokuczliwych chorób dermatologicznych. Ma tendencję do nawracania, uprzykrza życie, fatalnie odbija się na estetyce dłoni i stóp, a zbagatelizowana może się rozwinąć i objąć także skórę oraz stawy, włącznie z doprowadzeniem do kalectwa. Stąd bardzo ważne jest, aby umieć prawidłowo rozpoznać łuszczycę paznokci i w porę zgłosić się z tym problemem do lekarza.

Co to za choroba?

Łuszczyca paznokci jest odmianą łuszczycy, czyli nieuleczalnej choroby dermatologicznej, prawdopodobnie mającej podłoże autoimmunologiczne. W naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jest to choroba dotykająca osoby będące na bakier z higieną, co jest oczywiście nieprawdą. Mało tego: łuszczycą paznokci (ani żadną inną) nie można się zarazić. Lekarze podejrzewają, że objawy choroby mogą nasilać takie czynniki, jak stres, zła dieta oraz infekcje.

Paznokciową postać łuszczycy bardzo często myli się z grzybicą. Rzeczywiście, obie choroby dają podobne objawy, ale wymagają zupełnie innego leczenia. Jeśli lekarz dermatolog nie ma 100% pewności, z jaką chorobą ma do czynienia pacjent, może zlecić badanie mikologiczne wykrywające infekcję dermatofitami, czyli grzybami.

Objawy łuszczycy paznokci

Pierwszym objawem jest zmatowienie płytki paznokcia, która z czasem może stawać się coraz grubsza, pożółkła i bardzo nieestetyczna. Pojawiają się na niej tzw. plamy olejowe, bruzdy, zmarszczenia i wgłębienia. Nie pomaga standardowa pielęgnacja. Poważnym problemem jest kruchość i łamliwość paznokci, które pękają nawet podczas pisania na klawiaturze – dochodzi również do rozdwajania się końcówek paznokci.

W bardzo zaawansowanym stadium choroby łuszczyca zaczyna zajmować skórki wokół paznokci oraz palce. Dopuszczenie do takiej sytuacji skutkuje długim i uciążliwym leczeniem, a także koniecznością ukrywania dłoni oraz stóp przed otoczeniem (ze wstydu).

Leczenie

Łuszczyca paznokci, jak już wspomnieliśmy, jest chorobą nieuleczalną. Leczenie ma więc charakter typowo objawowy i służy łagodzeniu widocznych skutków zmian łuszczycowych. Terapię nadzoruje lekarz dermatolog, który przepisze pacjentowi specjalne kremy i maści do smarowania płytki paznokci i ich okolic. W cięższych przypadkach konieczne może być podawanie sterydów w zastrzykach. Bardzo dobre efekty przynosi również fototerapia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie