Maść ichtiolowa – co to takiego?

Antoni Kwapisz
19.11.2024

Czy wiesz, że produkty o działaniu kosmetycznym możesz znaleźć nie tylko w drogerii, ale też w aptece? Często są to proste preparaty, które okazują się zadziwiająco skuteczne w codziennej pielęgnacji skóry oraz radzeniu sobie z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi. Do tej grupy możemy zaliczyć maść ichtiolową, o której więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest maść ichtiolowa?

Ta maść o bardzo intensywnym zapachu (po prostu śmierdząca) zawiera substancję czynną o nazwie ichtiol – jest to siarczek amonu sulfonowanego łupka. Maść ta jest stosowana głównie na skórę i wyjątkowo ceniona za właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące dermatozy.

Ważne!

Maść ichtiolowa ma gęstą, ciemną konsystencję i może zostawiać plamy, dlatego najlepiej stosować ją na noc i nigdy w bezpośredniej bliskości ubrań, na których Ci zależy.

Właściwości maści ichtiolowej

Maść ichtiolowa ma szerokie zastosowanie nie tylko kosmetyczne, ale także zdrowotne. Wykazuje działanie:

  • Przeciwbakteryjne, szczególnie w przypadku bakterii beztlenowych, wspomagając leczenie infekcji skórnych.
  • Przeciwzapalne, zmniejszające obrzęki i zaczerwienienie.
  • Łagodzące i przyspieszające gojenie w przypadku drobnych, jak i większych ran.

Maść ichtiolowa znakomicie sprawdza się w leczeniu ropni, czyraków i innych zmian ropnych, trądziku, zapalenia mieszków włosowych, wszelkich stanów zapalnych skóry, łuszczycy czy w łagodzeniu bólu i obrzęku po ukąszeniach owadów.

Jak stosować maść ichtiolową?

Przede wszystkim nie przesadzamy z ilością. Nakładamy cienką warstwę maści w miejscu, w którym wystąpił stan zapalny. Dodatkowo można zabezpieczyć to miejsce plastrem czy opatrunkiem z gazy, aby zapobiec brudzeniu innych powierzchni.

W przypadku poważniejszych zmian skórnych, jak czyraki czy ropnie, zaleca się pozostawienie maści na kilka godzin, a nawet przez całą noc, co zwiększy efektywność jej działania.

Należy również pamiętać, że maść ichtiolowa może wywoływać reakcję alergiczną, dlatego na początek zawsze nakładamy jej niewielką próbkę na skórę i obserwujemy, czy nie pojawia się zaczerwienie, świąd etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie