Masz objawy alergii? Oto, dlaczego nie powinnaś ich lekceważyć

Maciej Piwowski
06.09.2023

Objawy alergii wziewnej ma co najmniej kilka milionów dorosłych Polaków. Wiele osób nic sobie z tego nie robi, przechodząc nad kichaniem, łzawieniem oczu i dusznością do porządku dziennego. Masz podobnie? W takim razie dowiedz się, dlaczego nie powinnaś lekceważyć ewidentnych objawów alergii.

Alergia może przerodzić się w astmę

Co prawda u osób dorosłych takie przypadki są stosunkowo rzadkie (w przeciwieństwie do dzieci), jednak i tak trzeba sobie zdawać sprawę z ryzyka przejścia zwykłej alergii wziewnej do postaci astmy oskrzelowej – nieuleczalnej choroby wywracającej życie do góry nogami. Ten argument powinien Ci wystarczyć do tego, aby przestać lekceważyć objawy alergii.

Po co się męczyć?

Objawy alergii potrafią być bardzo uciążliwe i w sezonie pylenia roślin odebrać całą radość życia. Alergicy, którzy nie przyjmują leków i nie przechodzą terapii odczulającej, bardzo często mówią, że np. wiosna jest dla nich całkowicie stracona – nie mogą swobodnie przebywać na świeżym powietrzu, grillować, uczestniczyć w imprezach w ogrodzie u znajomych itd. Przyznasz, że w dobie skutecznych leków antyalergicznych skazywanie się na takie ograniczenia jest kompletnie bez sensu, prawda?

Nieleczona alergia może być bardzo groźna!

Są badania, które wykazały korelację między alergią wziewną a zwiększonym ryzykiem chorób psychicznych, na czele z depresją. Dodatkowo warto wspomnieć o wysokim prawdopodobieństwie spowodowania wypadku drogowego przez alergika, który w kryzysowym momencie może utracić widoczność z powodu np. gwałtownego kichnięcia czy łzawienia oczu.

Jeśli masz objawy alergii wziewnej, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do alergologa. Grunt, to wiedzieć, co właściwie Cię uczula i rozpocząć proces tzw. odczulania, poprzedzony przyjmowaniem leków antyalergicznych, dzięki którym zaczniesz wreszcie normalnie funkcjonować w okresie pylenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.