Ból brzucha to nic przyjemnego, ale gdy nie towarzyszy mu menstruacja, można zacząć się niepokoić. Jeśli regularnie doświadczasz tego problemu, to zastanów się, czy przypadkiem nie jesteś narażona na życie w silnym stresie. Okazuje się, że stres jest drugą najczęstszą przyczyną bólów brzucha. Z czego to właściwie wynika? Jak można sobie poradzić z bólem brzucha będącym konsekwencją stresu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
Bardzo dużo! Musisz wiedzieć, że stresująca sytuacja zmusza organizm do wydzielania takich hormonów, jak kortyzol (popularnie nazywany hormonem stresu), adrenalina oraz noradrenalina. Dla mózgu jest to wyraźny sygnał, że trzeba przygotować się zagrożenie, dlatego następuje gwałtowne spięcie całego ciała – w tym narządów wewnętrznych. Rośnie również poziom glukozy we krwi, co zmusza jelita do wytężonej pracy. Tak powstają skurcze, które powodują uciążliwy ból brzucha.
Mało tego: stres zaburza pracę układu trawiennego, hamując produkcję enzymów trawiennych. Efekt jest taki, że pojawiają się problemy z wypróżnianiem (zaparcia) lub wprost przeciwnie – biegunka. To także nasila dolegliwości bólowe.
Warto wiedzieć
Badania wykazały, że stres jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka zespołu jelita drażliwego, czyli IBS. Jest to bardzo nieprzyjemna choroba, która objawia się problematycznymi dolegliwościami ze strony układu żołądkowo-jelitowego oraz nawracającymi bólami brzucha.
Przede wszystkim powinnaś jak najszybciej wycofać się ze stresującej sytuacji – jeśli ma ona związek z pracą, to poproś przełożonego o możliwość wcześniejszego wyjścia do domu lub po prostu zrób sobie przerwę. Jeśli natomiast Twoja praca wiążę się z ciągłym funkcjonowaniem w stresie, to powinnaś poważnie pomyśleć o jej zmianie – dla własnego dobra. Pamiętaj, że stres nie tylko wywołuje ból brzucha, ale też ma fatalny wpływ na funkcjonowanie układu naczyniowego.
Jeśli ból brzucha jest bardzo silny i nie ustępuje przez kilkanaście minut, to możesz ratować się środkiem rozkurczowym – takie farmaceutyki są dostępne w każdej aptece bez recepty. Warto mieć je na podorędziu, gdy często dotykają Cię bóle spowodowane stresem.
Koniecznie się zrelaksuj. Połóż się w wygodnej pozycji, zamknij oczy, możesz włączyć ulubioną muzykę. Poproś domowników, aby przez co najmniej pół godziny nikt Ci nie przeszkadzał. Pomocna będzie też ciepła kąpiel, która działa rozluźniająco na całe ciało.
Aby zapobiegać nawrotom bólów brzucha spowodowanych stresem, powinnaś diametralnie poprawić swoją higienę życia. Unikaj sytuacji stresowych, sama ich nie prowokuj, wysypiaj się, stosuj zdrową dietę opartą na produktach roślinnych i uprawiaj sport, co bardzo dobrze wpływa na jelita.