Mity na temat kobiecych chorób nowotworowych. Nie wierz w nie!

Maciej Piwowski
29.12.2020

Żadna z nas nie chciałaby dowiedzieć się, że ma raka. Statystycznie niestety ryzyko jest dość wysokie, ponieważ z roku na rok diagnozuje się coraz więcej kobiecych chorób nowotworowych – raka piersi i raka szyjki macicy. Jest to po części efekt poprawiającego się dostępu do badań profilaktycznych, a po części niskiej higieny życia: złej diety, wszechobecnej chemii, niedostatecznej aktywności fizycznej i stresu. Do tego dochodzi także wciąż żywa wiara w mity na temat kobiecych chorób nowotworowych, które zniechęcają panie do badań. Te najczęściej powielane wymieniamy w naszym poradniku.

Jestem za młoda, żeby mieć raka

Wiek nie jest tutaj niestety żadnym wyznacznikiem. Co prawda statystycznie to kobiety w średnim i starszym wieku częściej chorują na nowotwory, ale lekarzy nie dziwi już widok pacjentki w wieku np. 25 lat, która szykuje się do terapii zwalczania raka piersi. Nie ma zatem znaczenia, ile masz lat. Powinnaś się regularnie badać, nawet jeśli nie „łapiesz się” na programy profilaktyczne finansowane przez NFZ.

Nikt w rodzinie nie miał raka, więc nie jestem w grupie ryzyka

To również o niczym nie świadczy. Choć rzeczywiście nowotwory, zwłaszcza kobiece, mogą mieć charakter dziedziczny, to jednak sam fakt, iż nikt w bliskiej rodzinie nie miał np. raka piersi nie oznacza jeszcze, że jesteś w pełni bezpieczna.

Badania profilaktyczne są drogie i męczące

Ten argument często można usłyszeć z ust kobiet, które nie mają łatwego dostępu do lekarza (bo np. mieszkają w małej miejscowości) oraz nie zaliczają się do zamożnych. Obecnie jednak nie ma on właściwie żadnego uzasadnienia. Aby zminimalizować ryzyko wykrycia raka w zbyt późnym stadium, wystarczy udać się na badania profilaktyczne raz w roku – USG piersi oraz cytologię. W prywatnym gabinecie koszt takich badań nie przekroczy 250 złotych (za oba). To chyba nie tak dużo, prawda?

Lepiej nie wywoływać wilka z lasu

Trudno uwierzyć, że takie myślenie nadal pokutuje wśród kobiet. Udawanie, że problem nie istnieje, wcale nie sprawia, że on znika. W przypadku chorób nowotworowych kluczowy wpływ na sukces leczenia ma wczesne wykrycie raka. Nie będzie to możliwe, jeśli pacjentka unika badań profilaktycznych, bo „jeszcze coś znajdą”. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne podejście do kwestii swojego zdrowia i życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie