Nie masz czasu na śniadanie? Tych produktów nigdy nie jedz na pusty żołądek

Mateusz Nowak
13.07.2018

Wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Teoria jednak sobie, a życie sobie. Wiele z nas nie ma po prostu czasu, by rano zafundować sobie porządne śniadanie. Wychodzimy więc do pracy o pustych żołądkach, licząc na to, że uda nam się coś przekąsić nieco później. Też tak masz? W takim razie powinnaś wiedzieć, że istnieją produkty, których absolutnie nie należy jeść na pusty żołądek. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Surowe warzywa

Zaskoczenie? Okazuje się jednak, że surowe warzywa mogą być dość ciężkostrawne, co skończy się bólem brzucha i fatalnym nastrojem przez cały dzień. Bardzo uważaj więc na modne sałatki śniadaniowe, a w szczególności surówki warzywne.

Jogurty

Zjedzenie jogurtu na czczo nie powinno spowodować jakichś rewolucji żołądkowych. Wiele osób sięga po ten produkt z samego rana, zastępując nim klasyczne śniadanie. Warto jednak wiedzieć, że kwas solny produkowany przez żołądek, a nie rozcieńczony jego zawartością, zabija kultury bakterii znajdujące się w jogurcie. Tym samym zdrowotne właściwości produktu zostają znacznie ograniczone.

Ostre dania

Rozpoczęcie dnia od pikantnego posiłku nie jest najlepszym pomysłem. Wszystko przez to, że mocno doprawione potrawy wzmagają produkcję kwasu żołądkowego. To prosta droga do nabawienia się zgagi.

Owoce cytrusowe

Pomarańcza, grapefruit czy mandarynka na śniadanie? Brzmi smacznie, ale lepiej nie sięgaj po te owoce na pusty żołądek. Cytrusy drażnią jego ścianki, co może prowadzić do bolesnych dolegliwości, w tym do zgagi. Jedzenie owoców cytrusowych na czczo zwiększa także ryzyko zachorowania na wrzody żołądka.

Kawa

Poranna kawa, najlepiej w towarzystwie papierosa? To bardzo zły pomysł! Kawy nigdy nie powinno się pić na czczo, ponieważ działa ona drażniąco na żołądek, co może nawet doprowadzić do powstania wrzodów. Kawa tak, ale dopiero po śniadaniu.

Słodycze

Nie brakuje osób, które w ramach śniadania fundują sobie np. drożdżówkę czy rogalika z masą czekoladową. To fatalny pomysł. Gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi prowadzi do nadmiernego obciążenia trzustki. Poziom glukozy szybko też spada, przez co już w kilka chwil po posiłku poczujesz głód. Takie postępowanie sprzyja więc nadwadze i otyłości.

Jeśli nie masz czasu, by zjeść śniadanie w domu, rób sobie wieczorem kanapki do pracy. Pierwszy posiłek musi być pożywny i zbilansowany. Po wymienione produkty możesz sięgać dopiero, gdy w Twoim żołądku znajdzie się już jakaś wartościowa treść.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.