Niepokojące upławy: kiedy trzeba zacząć się martwić?

Marek Szydełko
13.11.2020

Upławy nie są niczym niezwykłym i obserwuje je u siebie praktycznie każda kobieta. O ile kolor, konsystencja i aromat wydzielin zgadzają się z aktualnym momentem cyklu, nie ma się tutaj czym przejmować. Warto wiedzieć, że organizm każdej kobiety wydziela w ciągu miesiąca nawet pół litra śluzu. Gorzej, gdy wygląd wydzieliny jest nietypowy – wówczas nie należy tego bagatelizować. Jakie objawy mogą świadczyć o problemie zdrowotnym?

Zmiany chorobowe śluzu

Śluz z kobiecej pochwy zawsze powinien mieć wygląd adekwatny do cyklu miesiączkowego. Może się jednak zdarzyć, że zaobserwujesz u siebie jakieś niepokojące zmiany. Organizm wysyła Ci w ten sposób sygnał, że dzieje się coś niedobrego i pora interweniować. Do takich sygnałów zaliczamy przede wszystkim:

  • Białawe lub szare upławy o rybim zapachu – świadczy to o infekcji bakteryjnej, a więc dość częstym problemie u kobiet. Objawy te mogą się nasilać po stosunku oraz w czasie menstruacji.
  • Serowata, bezwonna wydzielina – niezawodnie świadczy o infekcji grzybiczej, która także nie jest niczym niezwykłym i dość często przytrafia się kobietom w okresie osłabienia odporności. Taka wydzielina będzie przypominać ścięte mleko. Ponadto może się pojawić nieprzyjemne swędzenie i pieczenie.
  • Plamienie z pochwy, śluz o żółto-zielonkawym zabarwieniu – jest to objaw zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową, na przykład rzęsistkowicą. Dodatkowo pojawia się tutaj bardzo nieprzyjemny zapach oraz uczucie ciągłego parcia na mocz.
  • Brązowa wydzielina – jest bardzo niepokojąca, ponieważ może to być objaw nadżerek szyjki macicy, mięśniaków czy polipów. Nigdy tego nie lekceważ.
  • Krwiste upławy – krew pojawiająca się poza okresem menstruacji może świadczyć o nowotworze szyjki macicy. Natychmiast zgłoś się z tym do ginekologa!

Co robić, gdy masz niepokojące upławy?

Najważniejsze, to nie zgadywać, nie edukować się w Internecie, a przede wszystkim nie ignorować tych sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli zaobserwujesz u siebie dziwnie wyglądające upławy, dla świętego spokoju skonsultuj to ze swoim ginekologiem. Ten albo na podstawie wyglądu śluzu, albo w oparciu o dodatkowe badania, podejmie decyzję odnośnie do wyboru metody leczenia.

W większości przypadków, gdy zmiany mają podłoże bakteryjne lub grzybicze, wystarczające okazuje się być stosowanie specjalnych preparatów dostępnych bez recepty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie