Nietypowe objawy mogące wskazywać na nadciśnienie tętnicze

Jerzy Biernacki
01.08.2023

U coraz większej liczby Polek diagnozuje się nadciśnienie tętnicze. To głównie efekt stresu, przemęczenia, złej diety i niskiej aktywności fizycznej. Wiele pań nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć nadciśnienie, które często nie daje żadnych swoistych objawów. Tym bardziej warto zwracać uwagę na nietypowe sygnały wysyłane przez organizm. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

Ciągłe zmęczenie

Jeśli czujesz się notorycznie zmęczona, nie pomaga odpoczynek w weekend, codziennie wstajesz nieprzytomna, choć śpisz 9-10 godzin na dobę, to może to być właśnie objaw nadciśnienia tętniczego. Zwróć uwagę na to, czy napady zmęczenia nie pojawiają się w ciągu dnia, kiedy teoretycznie powinnaś być pobudzona.

Wcześnie chodzisz spać

Nie jesteś w stanie wytrwać przy serialu, oczy zamykają Ci się po przeczytaniu kilku stron książki, a najchętniej kładłabyś się spać tuż po 20 wieczorem? To także może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Jeśli w dodatku budzisz się w nocy i wcześnie rano, nawet w weekend, to warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym.

Bóle w klatce piersiowej

Nadciśnienie ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego, na czele z sercem. Przewlekłe bóle w klatce piersiowej są czymś, czego absolutnie nie można bagatelizować. Jeśli regularnie w ciągu dnia i wieczorem czujesz kłucie w klatce, to pilnie skonsultuj się z lekarzem.

Ból oczu

Bolące oczy mogą świadczyć zarówno po przemęczeniu, jak i właśnie nadciśnieniu tętniczym. Szczególnie niepokojący jest ból odczuwany po wewnętrznej stronie oczu, który jest jednym z objawów podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie