Objawy mogące świadczyć, że rozwija się u Ciebie choroba psychiczna

Jerzy Biernacki
17.04.2022

Większość z nas choć raz doświadczy w życiu zaburzeń psychicznych. Najczęściej są one spowodowane stresem, przemęczeniem, konfliktem z bliską osobą czy śmiercią kogoś kochanego. Okresowe pogorszenie nastroju nie jest niczym niezwykłym i groźnym, ale jeśli wpadasz w stan przygnębienia z dużą regularnością, to już możesz zacząć się martwić. W naszym poradniku wymieniamy typowe objawy mogące świadczyć o tym, że rozwija się u Ciebie choroba psychiczna.

Gwałtowne zmiany zachowania 

Mamy na myśli to, że w przeciągu kilku godzin, a nawet minut możesz być dwiema zupełnie różnymi osobami. Najpierw jesteś agresywna, krzyczysz i rozstawiasz wszystkich po kątach, by za chwilę zacząć płakać i wszystkich przepraszać. Jest to wyraźny sygnał świadczący o zaburzonej pracy układu nerwowego, co może mieć związek ze zbyt niskim poziomem serotoniny w mózgu.

Notoryczny spadek nastroju

Akcentujemy słowo „notoryczny”, ponieważ nie chodzi tutaj o to, że przytrafia Ci się gorszy dzień – każdy tak przecież miewa. Jeśli jednak jesteś od dłuższego czasu przygnębiona i nie za bardzo wiesz, co może być tego przyczyną, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że chodzi tutaj właśnie o spadek serotoniny, a tym samym o zaburzoną pracę neuroprzekaźników w mózgu.

Wycofywanie się z życia społecznego

Początkowo możesz nie zwrócić na to uwagi, jednak jeśli teraz zauważasz, że dawno nie byłaś na żadnym spotkaniu towarzyskim, rozmawiasz z ludźmi wyłącznie w pracy, unikasz rodzinnych imprez i najlepiej czujesz się sama ze sobą, to coś może być na rzeczy. Nawet introwertycy potrzebują czasami kontaktu z innymi ludźmi, dlatego jeśli Ty podświadomie lub całkowicie świadomie wycofujesz się z życia społecznego, to może być to sygnał świadczący o rozwoju choroby psychicznej.

Zaburzenia snu

Jest to bardzo niepokojący objaw, który także ma ścisły związek z większością chorób psychicznych, na czele z depresją oraz schizofrenią. Zaburzenia snu to nie tylko bezsenność, ale też coś dokładnie odwrotnego: nadmierna potrzeba snu, brak sił, by podnieść się z łóżka, nagła napady senności w ciągu dnia, brak możliwości zregenerowania się na tyle, aby mieć mnóstwo energii do działania etc.

Lęki

Odczuwanie lęku jest zupełnie naturalne, natomiast problem zaczyna się w momencie, gdy zaczyna to rządzić Twoim życiem i ma wpływ na wszystkie podejmowane decyzje. Lęk przed pracą powoduje, że ciągle bierzesz zwolnienie? Lęk przed kontaktami z innymi ludźmi zmusza Cię do zamknięcia się w domu? Koniecznie skonsultuj to z psychoterapeutą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie