Objawy nerwicy – nie bagatelizuj ich!

Piotr Kowalczyk
07.01.2021

Nerwica jest poważną chorobą psychiczną, która w naszym społeczeństwie bywa nagminnie trywializowana. Często utożsamia się ją tylko z chwilowym napięciem nerwowym czy wybuchowym charakterem. Tymczasem nieleczona nerwica potrafi siać spustoszenie w organizmie, spowodować poważne problemy na gruncie zawodowym i rodzinnym, a w skrajnym przypadku nawet doprowadzić do śmierci. Jakie są objawy nerwicy? Sprawdź to w naszym poradniku i nie bagatelizuj zagrożenia.

Fobia

To najbardziej charakterystyczny objaw nerwicy, który obserwuje się u zdecydowanej większości osób dotkniętych tym problemem. Obiektem fobii może być cokolwiek – na przykład jedzenie, praca, relacje rodzinne, różne przedmioty. Często to właśnie ta rzecz okazuje się być później źródłem problemu, czyli punktem zapalnym, który wywołał nerwicę.

Ciągły lęk przed codziennymi sytuacjami

Osoba z nerwicą żyje w ciągłym leku, ale objawy te nasilają się w sytuacjach stresogennych, na przykład w pracy czy w szkole. Charakterystyczne jest przy tym to, że gdy wyeliminujemy ten czynnik, to dolegliwości nerwicowe ustępują lub wyraźnie łagodnieją.

Objawy fizyczne

Nerwicy praktycznie zawsze towarzyszą jakieś objawy fizyczne. Najczęściej są to nudności, wymioty, drgawki, konwulsyjne wykonywanie różnych ruchów (np. obgryzanie paznokci), brak apetytu lub wprost przeciwnie – objadanie się. Tutaj znów objawy te nasilają się w sytuacjach, które wywołały reakcję nerwicową.

Unikanie kontaktów międzyludzkich

Osoba z nerwicą cierpi na różnego rodzaju lęki, a bardzo często ich obiektem są inni ludzie. Dlatego stara się unikać kontaktów międzyludzkich. Zmuszona do wyjścia z domu zawsze stoi z boku, nie wchodzi w sytuacje konfliktowe, bardzo chętnie zajmuje stanowisko w pracy, które nie wymagają kontaktowania się z innymi.

Obsesyjne zaklinanie rzeczywistości

Nerwica niszczy całą pewność siebie i uniemożliwia patrzenie na świat z pozytywnego punktu widzenia. Osoba z nerwicą wręcz sama wyszukuje problemów, jest święcie przekonana, że nic jej się nie uda, z góry zakłada porażkę.

Płaczliwość i drażliwość

Bardzo charakterystyczne objawy nerwicy, które mogą wystąpić w praktycznie dowolnym momencie. Osoba z tą chorobą płaczem reaguje na stres, można ją bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, a nawet spowodować u niej wybuch agresji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.