Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne, o czym najlepiej świadczy fakt, iż utrata 15% wody kończy się śmiercią człowieka. Tymczasem wiele osób kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy, regularnie doprowadzając do odwodnienia i bagatelizując pierwsze sygnały ostrzegawcze. Jest o to szczególnie łatwo w upalne dni oraz podczas uprawiania sportu. Jakie są zatem objawy odwodnienia? Zależą one od skali ubytku wody z organizmu. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.
Dopuszczenie do takiego odwodnienia nie jest wcale trudne. Wystarczy, że nie będziesz uzupełniać płynów w organizmie podczas około godzinnego treningu na siłowni. Wówczas zauważysz u siebie takie objawy, jak:
Jeśli zbagatelizujesz te objawy i nadal nie uzupełnisz poziomu wody w organizmie, może dojść nawet do omdlenia.
Utrata wody na poziomie około 6% masy ciała
Jest to już stan, który nawet zagraża zdrowiu – wymaga pilnego nawodnienia organizmu czystą wodą, nigdy gazowanymi napojami, alkoholem czy kawą. Na tym etapie odwodnienia zauważysz u siebie takie objawy, jak:
Jest to już skrajne odwodnienie, czyli stan, w którym człowiek wymaga pilnej pomocy lekarskiej i hospitalizacji. Tylko bardzo szybka reakcja może Cię uchronić przed śmiercią. Typowe objawy towarzyszące tak silnemu odwodnieniu, to:
Jeśli nie dojdzie tutaj do szybkiej reakcji i nawodnienia organizmu przy pomocy kroplówki, to w konsekwencji nastąpi utrata wody na poziomie poniżej 15% masy ciała. Jest to stan prowadzący do obrzęku mózgu, zaburzenia podstawowych funkcji życiowych (w tym oddychania), a w ostateczności do śmierci.