Objawy, przebieg i leczenie biegunki

Piotr Kowalczyk
23.01.2017

Biegunka, zwana także rozwolnieniem, niekiedy jelitówką lub, błędnie, grypą żołądkową to stosunkowo łatwa do wyleczenia choroba. Jednak nie wolno jej lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet do śmierci.

Powszechnie przyjęło się uważać, że biegunka to po prostu luźny stolec i co za tym idzie częste „bieganie” do toalety. Tymczasem biegunka to nie tylko częste i luźne stolce, to także gorączka, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, ogólne osłabienie organizmu, czasem prowadzące do omdleń.

Najpowszechniejszym powodem występowania biegunki są wirusy. Jednak choroba ta może mieć także inne podłoża. Bardzo często powodem biegunki jest stres, zmiana strefy klimatycznej, bakterie, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy i trzustki, choroby żołądka i jelit. W przypadku małych dzieci do wyżej wymienionych powodów można dołączyć reakcje alergiczne o podłożu pokarmowym. Często zdarza się także występowanie biegunki podczas ząbkowania.

Ostra biegunka powinna ustąpić w ciągu dziesięciu dni. Po tym czasie traktuje się ją jako biegunkę przewlekłą. Na ogół biegunka ustępuje samoistnie po usunięciu z organizmu patogenów chorobotwórczych, jednak nie można jej lekceważyć. Trzeba koniecznie przyjmować duże ilości płynów zawierających elektrolity, gdyż następstwem biegunki często bywa odwodnienie organizmu.

Pierwszym objawem odwodnienia jest suchość w ustach i wzmożona ochotna na napicie się. Jeśli ten pierwszy objaw zostanie zlekceważony, mogą pojawić się zawroty głowy, mroczki przed oczami i zasłabnięcia. U dzieci dochodzi do senności i rozdrażnienia. Odwodnienie u dzieci może mieć szczególnie groźne skutki, dlatego trzeba na bieżąco kontrolować ilość płynów przyjmowanych przez dziecko (najlepiej dla pewności notować ile dziecko wypiło), oraz zwrócić uwagę na to, czy dziecko oddaje tyle moczu, co zwykle.

W przypadku łagodnego przebiegu biegunki wystarczy uzupełniać płyny drogą doustną. W ostrych stanach, przy dużej ilości wymiotów i stolców konieczne może okazać się nawadnianie dożylne. W takim przypadku niezbędna jest hospitalizacja.

Konieczność wizyty u lekarza pojawia się, gdy biegunka ma ostry i gwałtowny przebieg, lub gdy trwa ponad dziesięć dni. W przypadku niemowląt i małych dzieci już po trzech dniach trwania choroby należy skonsultować się z pediatrą.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie