Ortopeda

Mariusz Siwko
28.10.2020

Ortopedia to jedna z podstawowych specjalizacji lekarskich, ale lekarz ortopeda jest niezbędny w każdej placówce medycznej. Ale czy wiesz, jakie są początki ortopedii? Skąd się wzięła? Jak wyglądała praca ortopedy w przeszłości?

Ortopedia to specjalizacja zajmująca się układem ruchu w ciele człowieka i szkieletem z wyłączeniem kości czaszkowej. Skupia się na diagnostyce i leczeniu operacyjnym jak i zachowawczym wad wrodzonych i nabytych, zapaleń, zakażeń, nowotworów oraz uszkodzeń i zmian pourazowych w całym układzie ruchu. Nazwa Ortopedia składa się z dwóch członów z języka greckiego. Orhtos, czyli prosty, oraz paidia czyli dzieci, tak, więc oznacza to, w bardzo dużym uproszczeniu, „prostowanie dzieci”, czego nie należy brać dosłownie gdyż, jak każdy wie, ortopeda nie zajmuje się wyłącznie dziećmi i ich prostowaniem. Niemniej ciekawe jest, że już od początku istnienia tej specjalizacji, bardzo dużą uwagę przywiązywano do odpowiedniego dbania o kręgosłup dzieci.

Współczesny termin ortopedy pojawił się po raz pierwszy w 1714 jako tytuł książki Nicholasa Andry, profesora medycyny na Uniwersytecie Paryskim. Nicholas Andry użył jako symbol Ortopedii użył grafiki, krzywego drzewa, przywiązanego do prostego pala. Symbol ten używany jest do dziś. Oczywiście można się dopatrywać, zabiegów, które dzisiaj nazwalibyśmy ortopedycznymi, we wcześniejszych czasach, jednak były ona niezmiernie prymitywne i nie tworzyły one oddzielnej specjalizacji.

Pierwszą klinikę czysto ortopedyczną założył 1780 roku Jean-André Venel. Jej działanie skupiało się głównie na dbaniu i leczeniu zwyrodniej w postawie dzieci. Jednakże dopiero w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku możemy upatrywać się początków współczesnej ortopedii. Jednym z pionierów ortopedii był Walijczyk Hugh Owen Thomas oraz jego bratanek, Robert Jones. Był on autorem urządzenia znanego pod nazwą „Thomas Splint”, służył on do stabilizacji złamanych kończyn i zapobieganiu infekcji. Spod jego ręki powstały również: „Thomas Collar” do leczenia gruźlicy kręgosłupa szyjnego, 'Thomas's manoeuvre” sposób badania, złamania stawu biodrowego. Powstał też „Thomas Test” używany do wykrywania deformacji biodra, oraz urządzenie „Thomas's wrench”.

W Polsce Ortopedia na dobre zagościła w 1923 roku wraz z pierwszą kliniką, natomiast Polskie stowarzyszenie ortopedyczne i traumatologiczne, zostało założone w 1928 roku. Jak widać ortopeda był potrzebny od dawna. Na szczęście dzięki rozwojowi technologii, wchodząc do gabinetu, w którym przyjmie nas lekarz ortopeda, nie musimy się już obawiać tak groteskowych urządzeń i metod leczenia. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie