Pierwszy raz w saunie? Pamiętaj o tych zasadach!

Piotr Kowalczyk
01.03.2018

Sauna to świetny sposób na to, aby pozbyć się z organizmu toksyn, poprawić ogólne samopoczucie i zadbać o kondycję skóry. W Polsce nie brakuje profesjonalnych saunariów, ale nie wszyscy wiedzą, jak z nich korzystać. Dlatego wolą zrezygnować, niż narazić się na śmieszność. Nie bój się! Każdy kiedyś zaczynał, a Ty wcale nie musisz się na wszystkim znać. Przed pierwszą wizytą w saunie przeczytaj nasz poradnik i poznaj podstawowe zasady.

Higiena przede wszystkim

Największym grzechem, jaki możesz popełnić, jest wejście do sauny bez wcześniejszego wzięcia prysznicu. Nie ma tutaj znaczenia, czy wykąpałaś się w domu. Szybkie umycie ciała jest obowiązkowe i świadczy o poziomie twojej higieny oraz kultury. Nie chcesz chyba, aby inni byli zmuszeni obcować z Twoimi zapaszkami?

Zapomnij o wstydzie

Sauna nie jest miejscem dla wstydnisiów. Jeśli nie możesz przełamać swojej bariery przed nagością, to skorzystaj z ręcznika kąpielowego. Do sauny nie należy wchodzić w stroju kąpielowym. W wysokiej temperaturze sztuczny materiał szybko się nagrzewa i wydziela nieprzyjemny zapach. Pamiętaj też o zdjęciu biżuterii, aby się nie poparzyć.

Jeśli nie masz problemu z nagością, to i tak zabierz ze sobą ręcznik. Powinnaś na nim usiąść lub się położyć, ponieważ zasada mówi, że żadna część ciała nie może mieć kontaktu z drewnianą konstrukcją.

Nie gap się!

Pierwszy raz w saunie może być dla Ciebie krępujący. Postaraj się jednak nie rzucać spojrzeń swoim współtowarzyszom, szczególnie jeśli występują w strojach Adama i Ewy. Zajmij się sobą. Dla odwagi możesz zabrać ze sobą przyjaciółkę lub partnera. Prowadźcie swobodne rozmowy, bo luźna atmosfera jest podstawą udanego pobytu w saunie.

Połóż się

Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli skorzystasz z sauny w pozycji leżącej. Wówczas temperatura ciała będzie równomierna. Siedząc narażasz głowę na przegrzanie. Aby tego uniknąć, możesz owinąć włosy ręcznikiem (dobrze będzie wcześniej nałożyć na nie odżywkę).

Jak długo?

To już zależy od Twojej odporności na wysoką temperaturę oraz od rodzaju sauny. Generalnie za pierwszym razem nie przesadzaj i spędź w saunie do 15 minut. Zawsze korzystniej jest też posiedzieć w środku nieco dłużej, ale w niższej temperaturze, niż błyskawicznie rozgrzać ciało.

Po seansie nie zapomnij o ponownym prysznicu, ale bez użycia detergentów, które zapychają pory – a to przecież przez nie usuwane są z organizmu toksyny. Woda powinna być zimna lub najwyżej letnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.