Od dłuższego czasu masz silny katar, pobolewa Cię gardło, masz kaszel i bolą Cię zatoki? Wszystko wskazuje na infekcję, tymczasem to może być alergia. Objawy alergii i infekcji wirusowej początkowo są bardzo podobne, natomiast są sposoby, aby odróżnić oba problemy zdrowotne. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.
Objawy alergii pojawiają się po kontakcie z alergenem i mogą trwać długo, zwłaszcza w przypadku stałej ekspozycji na uczulający czynnik. Co ważne, objawy alergiczne mogą występować sezonowo (np. w czasie pylenia roślin) lub przez cały rok (w przypadku alergii na kurz domowy, zwierzęta domowe).
Objawy infekcji rozwijają się stopniowo i zazwyczaj trwają ograniczony czas, nie dłużej niż 1-2 tygodnie. Infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie, zaczynają się powoli i osiągają szczyt, po czym ustępują.
Typowe objawy alergii to kichanie, zatkany nos lub wodnisty wyciek z nosa, swędzące oczy, usta, gardło lub skóra, łzawienie oczu. Mogą też występować objawy skórne, takie jak wysypka czy pokrzywka.
Przy infekcji objawy zazwyczaj obejmują gorączkę, bóle mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, ból gardła, kaszel, ból ucha. W przypadku infekcji bakteryjnych mogą pojawić się także bardziej zielony lub żółty katar czy plwocina.
Objawy alergii zwykle ustępują po użyciu antyhistamin lub innych leków przeciwalergicznych. Unikanie alergenu również przynosi poprawę.
Infekcje wirusowe leczy się głównie objawowo (np. przyjmując leki przeciwgorączkowe, stosując nawilżanie śluzówki), a infekcje bakteryjne mogą wymagać antybiotykoterapii. Leki przeciwalergiczne nie mają wpływu na przebieg infekcji.
Jeśli nadal nie masz pewności, czy dokucza Ci infekcja czy alergia, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Być może konieczne okaże się przeprowadzenie testów alergicznych i konsultacja z alergologiem.