Dlaczego się pocimy. Każdy z nas zna mniej lub bardziej nieprzyjemne uczucie związane z wilgotnieniem skóry na dłoniach, pod pachami lub na całym ciele. Skóra robi się wilgotna, gdy na jej powierzchnię wydostaje się pot. Pot jest naturalną substancją, która wytwarzana jest przez gruczoły potowe. Gruczoły te znajdują się na całym ciele, ale najwięcej jest ich na dłoniach, stopach i pod pachami.
Gruczoły wydzielające pot sterowane są przez współczulny układ nerwowy, który działa poza naszą kontrolą. Pocenie się jest naturalną termoregulacją naszego ciała. Pocąc się unikamy przegrzania organizmu. Pot nie ma zapachu, ale zaczyna być wyczuwalny, gdy połączy się z bakteriami znajdującymi się na powierzchni skóry.
Pocenie się, a nadpotliwość. Pocenie się może być bardziej lub mniej intensywne. Większość z nas odczuwa je w stanach wysokiego napięcia, strachu lub stresu, a także podczas wysiłku i w wysokich temperaturach. Naturalne wydzielanie potu nie jest jednak zbyt uciążliwe. Osoby pocące się niezbyt obficie z powodzeniem mogą stosować dezodoranty. Dezodoranty są kosmetykami, które nie zmniejszają aktywności gruczołów potowych. Ich zadaniem jest wydzielanie przyjemnej woni maskującej pot. O wiele poważniejszym problemem jest nadmierne wydzielanie potu. Objawia się ono nieustannie wilgotną skórą i przykrym zapachem. Za jedną z przyczyn nadpotliwości uważa się niewłaściwą dietę. Wydzielanie potu wzmaga mocna kawa, herbata, ostre potrawy i palenie tytoniu. Pocenie się ponad miarę może wskazywać na cukrzycę, zaburzenia hormonalne lub neurologiczne. Pomocą w radzeniu sobie z tym problemem są antyperspiranty Vichy. Kosmetyki ograniczające wydzielanie Substancją ograniczającą wydzielanie potu jest chlorek aluminium. Można go znaleźć w wielu antyperspirantach.
Inne sposoby na nadmierne pocenie się skóry. Osoby z nadpotliwością pocą się w tych samych miejscach i w tych samych sytuacjach co wszyscy, ale pocą się o wiele obficiej. Dezodoranty antyperspiracyjne Vichy, to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem. Oprócz tego, specjaliści zalecają półgodzinne kąpiele ziołowe dwa razy w tygodniu. Ziołami ograniczającymi wydzielanie potu są kora dębu, kora brzozy, rumianek, mięta, szałwia i liść orzecha włoskiego. Pocenie się skóry jest mniej odczuwalne, gdy nosi się lekkie i luźne ubrania z naturalnych tkanin. Pożądane efekty daje też unikanie mocnej kawy, herbaty, ostrych przypraw, alkoholu i tytoniu.