Regeneracja po kontuzji – tlenoterapia

Krzysztof Jagielski
05.07.2021

Obecnie wiele osób po przerwie wraca do aktywności fizycznej. Po wielu tygodniach zamkniętych siłowni i fitnessów wreszcie można pójść i skorzystać z nich. Przerwa w ćwiczeniu jednak sprzyja kontuzjom. Jak z nimi walczyć?

Pandemia zamknęła nas na wiele tygodni. Ciężko było samemu zmobilizować się do ćwiczenia, a z uwagi na zamknięte siłownie, baseny i fitnessy, wiele osób po prostu zarzuciło całkowicie aktywność fizyczną.

Obecne luzowanie gospodarki umożliwia nam już niemal w pełnym zakresie z korzystania z aktywności w siłowniach. Niestety po tak długiej przerwie trzeba aktywować się z głową i rozmysłem. Jeśli zaczniemy zbyt intensywnie czeka nas kontuzja, która znowu może przekreślić dalsze ćwiczenia na dłuższy czas.

Jeśli już kontuzja nam się przytrafi możemy stosować farmakologię oraz chłodzenie kontuzjowanego miejsca. Oszczędzanie chorego stawu jest koniecznością w tej sytuacji. Często jednak nie mamy ochoty na kolejne tygodnie unieruchomienia.

Co może nam pomóc przy regeneracji kontuzji?

Odpowiedzią jest tlenoterapia hiperbaryczna. Pomaga ona w okolicznościach intensywnego treningu, prowadzi do szybszej regeneracji organizmu po wysiłku dzięki sprawniejszemu transportowi tlenu i odżywieniu komórek dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlenu w komorze hiperbarycznej.

Dzięki temu jest skuteczna w leczeniu kontuzji kości, stłuczenia mięśni, skręcenia stawów, naderwania więzadeł itp. Jak twierdzą specjaliści – przy użyciu hiperbarycznej komory tlenowej, wyleczenie skręconej kostki może zająć 4 dni zamiast 8, a stłuczonego uda w ciągu tygodnia zamiast 3 tygodni.

Szkockie badania przeprowadzone na piłkarzach dowodzą, że po zastosowaniu HBOT, czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku, obciążeniu i urazach organizmu, skrócił się o 70%.

Z zasady jednak warto ułożyć wcześniej odpowiedni trening by do kontuzji i przemęczenia nie doprowadzić. Po dłuższej przerwie warto zmniejszyć intensywność ćwiczeń ich ilość i rodzaj. Wskazany jest stopniowy powrót do aktywności fizycznej. W ten sposób zapobiec można wielu kontuzjom.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie