Seks po porodzie? Przygotuj się na problemy

Jeśli jesteś w końcowej fazie ciąży i jest to Twoje pierwsze dziecko, z pewnością zastanawiasz się, jak to będzie po porodzie. Czy pożądanie szybko wróci? Czy między Tobą a partnerem nie pojawi się jakaś niewidzialna bariera? To zupełnie normalne, że się tym martwisz, bo seks jest bardzo ważną sferą życia. Choć nie ma tutaj żadnej reguły, to musisz być świadoma, że jeszcze wiele miesięcy po porodzie Wasze życie seksualne będzie mocno ograniczone. Dlaczego? Przeczytaj.

Zanim dojdziesz do siebie...

Może minąć sporo czasu. Powrót do aktywności seksualnej zależy od tego, jak przeżyłaś poród. Jeśli konieczne było np. nacięcie krocza lub skończyło się cesarskim cięciem, to rekonwalescencja potrwa nieco dłużej. Przygotuj siebie (i partnera!) na co najmniej 6-tygodniowy odpoczynek od seksu.

Osobną sprawą jest to, czy w ogóle będziesz mieć ochotę na zbliżenia. Jeśli zamierzasz karmić piersią, to przygotuj się raczej na gwałtowny spadek libido. Dlaczego? Przyczyną jest prolaktyna, czyli hormon odpowiadający za produkcję matczynego mleka. Niestety, działa on również na inne obszary Twojego organizmu – po prostu hamuje owulację. Kobieta, która nie jajeczkuje, ma zdecydowanie mniejszą ochotę na seks i jest to zupełnie naturalne.

Rada

To nie jest żadna reguła. Jeśli mimo karmienia piersią będziesz mieć ochotę na współżycie, nie broń się przed tym.

Pamiętaj również, że laktacja nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Jeśli więc planujesz współżycie w okresie karmienia piersią, a nie chcesz zbyt szybko ponownie zostać mamą, musisz się zabezpieczać – najbezpieczniejsza będzie prezerwatywa, ale możesz także korzystać z antykoncepcji hormonalnej przepisanej przez lekarza.

„Ciemne” strony macierzyństwa

Pierwsze miesiące po porodzie z pewnością będą dla Ciebie dość trudne. Jednym z problemów, który może wprowadzić chłód do sypialni, jest nabrzmienie i bolesność piersi. Twojemu partnerowi może być trudno zaakceptować fakt, że nie lubisz pieszczot tej części swojego ciała.

Kolejny typowy problem poporodowy, to suchość pochwy. Wysuszona śluzówka jest efektem obniżonego poziomu estrogenów. Możecie się ratować różnymi lubryfikantami lub probiotykami, jednak ich użycie najpierw skonsultuj z lekarzem.

Miej również świadomość, że podczas stosunku może dojść do niekontrolowanego wycieku mleka z Twoich piersi. Jest to zupełnie naturalne i czasami się zdarza (efekt działania oksytocyny). Przygotuj na to swojego partnera lub zastosuj sprytny sposób: kochaj się w seksownym staniku z wkładkami laktacyjnymi.

Seks po porodzie to dla wielu par bardzo trudny temat. Nie warto go jednak unikać, ponieważ im wcześniej wznowicie igraszki, tym szybciej Wasze wspólne życie wróci do normy. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.