Skąd się biorą przebarwienia skóry? Jak sobie z nimi poradzić?

Mateusz Nowak
18.03.2021

Przebarwienia skóry należą do najbardziej nieestetycznych zmian, z jakimi możemy mieć do czynienia – i to niekoniecznie z własnej winy. Są doskonale widoczne, trudno się je ukrywa bez stosowania kosmetyków do makijażu, a na dodatek nie jest tak łatwo się ich pozbyć. Skąd właściwie biorą się przebarwienia? Czy istnieją na nie jakieś skuteczne sposoby? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia są efektem miejscowego nagromadzenia się melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor Twojej skóry. W momencie, gdy z jakiegoś powodu organizm zaczyna produkować zbyt dużo barwnika, powstają przebarwienia, które mogą być umiejscowione na twarzy i pozostałych częściach ciała.

Typowymi przyczynami takiej reakcji organizmu są:

  • Zbyt długie przebywanie na słońcu – promieniowanie UV wzmaga produkcję melaniny.
  • Zbyt intensywne korzystanie z solarium – ten sam powód, co powyżej.
  • Łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne choroby dermatologiczne.
  • Przebycie trądziku młodzieńczego, różowatego lub pospolitego.

Jak zminimalizować i usunąć przebarwienia?

Najlepiej byłoby tutaj skorzystać z profesjonalnego zabiegu kosmetycznego – w osobnym poradniku wyjaśniamy, jakie procedury są najodpowiedniejsze. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, to nadal masz szansę zawalczyć z przebarwieniami we własnej łazience.

Zacznij od domowych sposobów. Na przebarwienia bardzo pomaga maseczka z sody oczyszczonej, która ma właściwości rozjaśniające, a w niewielkiej dawce jest też bezpieczna dla skóry. Nie jest to niestety metoda szybka – efekty zauważysz dopiero po około 2 miesiącach.

Innym domowym sposobem na przebarwienia jest tonik z ogórka (świeżego). Aby go wykonać, musisz tylko zetrzeć ogórka na drobnej tarce, wycisnąć sok i dodać do niego kilka kropel soku z cytryny. Tonik stosuj codziennie. Nie tylko niweluje przebarwienia, ale również znakomicie oczyszcza cerę.

Jeśli obie metody okazały się u Ciebie mało skuteczne lub po prostu nie chcesz tak długo czekać na pierwsze efekty, to nie pozostaje Ci nic innego, jak zainwestować w odpowiedni krem na przebarwienia. Tutaj szczególnie dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające witaminę C, arbutynę, hydrochinon, tretinoinę, pantenol oraz witaminę E. Możesz również przetestować maść na przebarwienia z kwasem azelainowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.