Sklep ekologiczny: kupuj w nim dla własnego zdrowia!

Moda na zdrowe odżywianie trwa w najlepsze i oby nigdy nie przeminęła. Jest jednak mały problem. Wielu osobom tylko się wydaje, że jedzą świadomie. Rynek zalewa potok fatalnej żywności, niemającej nic wspólnego z produktami wartościowymi dla ludzkiego organizmu. Ich producenci sprytnie to ukrywają, określając swoją żywność mianem „zdrowej” czy „naturalnej”. Są to deklaracje bez pokrycia. Jak w takim razie możesz zagwarantować sobie, że na Twój talerz trafiają wyłącznie produkty bez chemii? Kupuj je w sklepie ekologicznym. Dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny!

Zdrowa żywność: czyli właściwie jaka?

Przede wszystkim nieprzetworzona. Znalezienie takich produktów na rynku nie jest niestety proste. W hipermarketach, dyskontach, a coraz częściej także na bazarach, króluje żywność poddana mniej i bardziej zaawansowanym procesom przetwórczym. To zawsze odbija się na jej jakości.

Kolejny problem, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę, to klasa surowca, z jakiego jest przygotowywana żywność. Jako przykład mogą nam posłużyć zwykłe płatki śniadaniowe, tak lubiane przez dzieci. Jak wiadomo, produkuje się je z różnych zbóż. Pytanie: skąd i w jaki sposób jest pozyskiwany surowiec? No właśnie…

Masowa produkcja sprzyja oszczędnościom i popędzaniu natury. Stosowanie sztucznych nawozów i agresywnych środków ochrony jest zmorą współczesnego rolnictwa, na czym cierpią końcowi odbiorcy.

Na szczęście informacje na ten temat coraz skuteczniej przebijają się do świadomości konsumentów. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na żywność naturalną, nieprzetworzoną, produkowaną wyłącznie z wykorzystaniem czystych surowców. Dzięki temu rozwija się rolnictwo ekologiczne, a mali, odpowiedzialni producenci, nareszcie znajdują zbyt dla owoców swojej ciężkiej pracy.

Gdzie można kupić taką żywność?

Wbrew pozorom opcji jest całkiem sporo. Osoby stawiające na naprawdę zdrową dietę przede wszystkim powinny korzystać z oferty sklepów ekologicznych, co z kilku powodów jest szczególnie korzystne dla ich zdrowia. Po pierwsze: takie sklepy bardzo skrupulatnie dobierają asortyment. Po drugie: można trafić na sprzedawcę, który ma kompetencje z zakresu dietetyki i zdrowego stylu życia. Po trzecie: w wyspecjalizowanych punktach można znaleźć produkty dla całej rodziny, co pozwala zrobić zakupy np. na cały tydzień w jednym miejscu.

W poszukiwaniu ekologicznej żywności warto wybrać się na lokalny bazar, ale najlepiej taki, który jest oddalony od centrum wielkiego miasta. Zachowaj jednak daleko idącą ostrożność. Gospodarze także stosują środki ochrony roślin, co nigdy nie pozostaje bez wpływu na jakość końcowego produktu.

Rada

Przy wyborze żywności zalecamy więc kierowanie się prostą zasadą: Im brzydszy produkt, tym większa szansa, że jest zdrowy!

Idealne, duże, pięknie lśniące np. pomidory na pewno były sztucznie nawożone i opryskiwane lub też pochodzą z rolniczych molochów w Hiszpanii czy Afryce. Takich produktów nie chcemy w naszych kuchniach.

Żywność, ale i coś więcej

Dobre sklepy ekologiczne dla zdrowia oferują nie tylko produkty spożywcze. W ich asortymencie znajduje się wszystko, co tylko pozwala podnieść swój komfort życia i kompleksowo zadbać o stworzenie przyjaznego środowiska domowego i biurowego.

Ogromny wpływ na kondycję organizmu ma zarówno to, co jemy, jak i jakość stosowanych środków pielęgnacyjnych. Dlatego we wspomnianych sklepach można kupić chociażby ekologiczne kosmetyki o naturalnym składzie, wolne od chemicznych dodatków, a tym samym nieuczulających i niedrażniących skóry.

Kolejnym ważnym elementem oferty ekologicznych sklepów dla zdrowia są urządzenia służące m.in. do oczyszczania powietrza i żywności. Szczególnie ważną rolę pełnią te pierwsze, ponieważ to właśnie w atmosferze znajduje się mnóstwo alergenów i innych zanieczyszczeń mogących mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i stan organizmu (by wymienić chociażby pyły zawieszone).

Zaopatrując się w takie urządzenia można skutecznie zabezpieczyć się przed wdychaniem tego typu cząsteczek, a tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania np. na nowotwory czy schorzenia układu oddechowego.

Czy to ma sens?

Postawimy sprawę jasno: jeśli naprawdę zależy Ci na zdrowym stylu życia, chcesz znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania (w tym na nowotwory), dbasz o swój wygląd i zamierzasz wprowadzić odpowiedzialne nawyki do swojej codzienności, to musisz przejść na ekologiczną, naturalną żywność i kosmetyki, a także zadbać o jakość powietrza w Twoim środowisku.

Owszem, takie produkty są droższe od tych dostępnych w zwykłych sklepach. Uwierz jednak, że trudno znaleźć lepszą inwestycję z gwarantowaną stopą zwrotu. Jedząc zdrowo, wybierając nieprzetworzone produkty, zaoszczędzisz na lekarstwach, dietach-cud, zabiegach kosmetycznych i częstej wymianie garderoby. Jeśli masz dzieci, to możesz stać się dla nich przykładem wzorcowego odżywiania, co z kolei uchroni je przed nadwagą, otyłością i towarzyskim ostracyzmem.

Zrób przegląd lodówki i łazienki, wyrzuć produkty, które są przetworzone, zawierają chemiczne dodatki, a więc po prostu Ci szkodzą. Zastąp je naturalną żywnością i kosmetykami ze sklepu ekologicznego. Zainwestuj też w profesjonalne urządzenia oczyszczające powietrze. Zrób to dla własnego zdrowia!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.