Śpij na zdrowie – o wpływie snu na kondycję organizmu

Krzysztof Jagielski
26.09.2015

Śpiąca królewna wiedziała, co robi. Odpowiednia ilość snu jest nie tylko potrzebna, aby normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Ma również ogromny wpływ na Twoje zdrowie, nawet jeśli twierdzisz, że zarywasz noce regularnie i nie odczuwasz negatywnych skutków takiego postępowania. Uwierz – tylko na razie. Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których naprawdę warto się wysypiać. 

Schudniesz – to prawda!

Brak snu może powodować przybieranie na wadze, ponieważ Twój metabolizm drastycznie zwalnia. W konsekwencji nawet jedząc tyle samo, możesz przytyć. Ponadto badania pokazują, że brak snu ma duży wpływ na gospodarkę hormonalną. Jeśli za mało śpisz, to w Twoim organizmie spada poziom leptyny („hormon sytości”), która wpływa hamująco na ośrodek głodu i zmniejsza apetyt.

Wzrasta natomiast ilość greliny („hormon głodu”), która stymuluje łaknienie i informuje mózg, że jesteś głodna. W konsekwencji zjadasz więcej niż potrzebujesz, a waga idzie w górę.

Skupisz się

Przypomnij sobie, jak czujesz się po dobrze przespanej nocy. Masz dużo energii i chęci do działania. Jesteś gotowa zmierzyć się z nadchodzącym dniem nawet, jeśli zapowiada się ciężko.

Natomiast brak snu sprawia, że nie masz ani siły ani chęci, aby cokolwiek robić. Kawa i napoje energetyczne ratują Cię tylko na chwilę, później czujesz się jeszcze gorzej. Masz jutro coś ważnego do zrobienia? Egzamin, rozmowa z szefem? Połóż się do łóżka odpowiednio wcześnie, dzięki czemu zapewnisz sobie odpowiednią dawkę snu i obudzisz się wypoczęta.

Uśmiechniesz się

Brak snu powoduje, że nie masz humoru i jesteś drażliwa. Wszystko i wszyscy Ci przeszkadzają. Spróbuj jakoś przetrwać dzień, a następnie wróć do domu i nie popełniaj znowu tego błędu.

Weź ciepłą kąpiel (działa usypiająco), załóż świeżą piżamę, połóż się do łóżka i zapomnij o wszystkim. Rano obudzisz się wypoczęta i radosna, a świat wyda się przyjaźniejszy.

Nabierzesz blasku

Brak odpowiedniej ilości snu ma duży wpływ na Twój wygląd. W najlepszym wypadku będziesz miała tylko lekko opuchnięte oczy. Jednak regularny brak snu prowadzi do powstawania tzw. worów pod oczami, których nie tak łatwo się pozbyć.

Gdy zarywasz noce, cierpi również Twoja skóra. W organizmie wytwarza się nadmierna ilość kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Może to prowadzić to niszczenia kolagenu, czyli białka, dzięki któremu skóra jest gładka i rozjaśniona. Brak snu sprawia, że pojawią się zmarszczki, a cera nabierze szarawego odcieniu.

Poradzisz sobie z problemami

Na pewno kiedyś słyszałaś, żeby „przespać się z problemem”. Naukowcy odkryli, że w czasie snu mózg nadal szuka rozwiązania dla sprawy, która nas trapi. Nawet jeśli nie obudzisz się z gotową odpowiedzią, to na pewno spojrzysz na problem z zupełnie innej strony. A już na pewno unikniesz podjęcia zbyt pochopnej decyzji.

Będziesz zdrowsza

Brak snu źle wpływa na układ odpornościowy, przez co możesz być bardziej podatna na choroby, takie jak przeziębienie czy grypa. Wystarczy 7-8 godzin snu, aby zachować zdrowie i nie spędzić kolejnego sezonu zachorowań w łóżku.

Zapamiętasz wszystko

Gdy Ty w nocy odpoczywasz, Twój mózg nie wyłącza się, ale pracuje na zwiększonych obrotach. Kiedy śpisz, mózg przetwarza i porządkuje informacje z całego dnia. Ten proces jest bardzo ważny i kształtuje Twoją pamięć.

Jeśli uczysz się czegoś nowego, masz do napisania test czy prezentację do przedstawienia, to lepsze rezultaty osiągniesz wtedy, gdy się porządnie wyśpisz.

Będziesz zwycięzcą

Czy wiesz, że wysypiając się można nawet poprawić wyniki sportowe? Brak snu zmniejsza zdolność organizmu do przechowywania glikogenu. Jest to zmagazynowana (w mięśniach i wątrobie) postać glukozy, która głównie służy jako zapas energii podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i utrzymuje pracę niektórych systemów, takich jak mózg, czerwone krwinki czy komórki nerek. Badania wykazały, że sportowcy, którzy nie wysypiają się, podejmują decyzje wolniej i są mniej dokładni.

Wniosek jest jeden - śpij na zdrowie!

Artykuł dostarczony przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie