Infekcje – to jedna z tych rzeczy, które łączą dzieci na całym świecie. Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o odporność swojego malucha, nie licz na to, że uda mu się uniknąć zachorowania na przeziębienie czy zapalanie oskrzeli. Ten problem szczególnie dobrze znają rodzice dzieci uczęszczających do żłobka i przedszkola. Warto zatem zawczasu wyposażyć domową apteczkę w niezbędny sprzęt i akcesoria, które wspomagają walkę z typowymi dziecięcymi infekcjami. Gotową listę zakupów znajdziesz w naszym poradniku.
Szybko się przekonasz, że bez tego urządzenia ani rusz. Lekarze pediatrzy coraz chętniej przepisują dzieciom leki do inhalacji, które są o wiele skuteczniejsze w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Nierzadko pozwalają nawet uniknąć konieczności podania antybiotyku. Inhalacje warto włączyć zaraz po tym, jak u dziecka pojawi się wodnisty katar – wystarczy tutaj nawet sól fizjologiczna, by ułatwić maluchowi oddychanie.
Rada
Porządny inhalator kupisz już za około 100 złotych.
Może być zarówno taki ustny (czyli to rodzic, siłą swoich płuc, odciąga wydzielinę z nosa dziecka), jak i o wiele skuteczniejszy do odkurzacza. Wielu rodziców boi się używać takich zestawów, ale zupełnie niepotrzebnie. Małe dziecko, które nie potrafi jeszcze dmuchać noska w chusteczkę, potrzebuje pomocy w pozbyciu się wydzieliny. Zestaw do odciągania kataru jest całkowicie bezpieczny, a sam zabieg bezbolesny.
W polskich aptekach nie można już kupić termometrów rtęciowych, ale handel nimi kwitnie w Internecie. Nie radzimy natomiast wybierać takiego termometru do mierzenia temperatury ciała małego dziecka – jest to po prostu niebezpieczne i niewygodne. Obecnie mamy do dyspozycji bardzo precyzyjne i szybkie termometry elektroniczne. Szczególnie polecane są te mierzące temperaturę w uchu. Pomiar trwa kilka sekund, możesz go wykonać w nocy, gdy dziecko śpi, a Ty chcesz sprawdzić, czy lek przeciwgorączkowy zadziałał.
Rada
Termometr elektroniczny do ucha kupisz za około 150-180 złotych.
Są takie infekcje, których nie da się niestety zdusić w zarodku. Jeśli leczenie objawowe nie pomaga, to pediatra z pewnością zechce poznać wyniki badań moczu. Jego wychwycenie u maleńkiego dziecka (szczególnie dziewczynki) jest trudne, dlatego stosuje się specjalne zestawy przyklejane do pieluszki. Zestaw kosztuje kilka złotych i warto mieć go w domowej apteczce.