Szybkie odchudzanie przed wakacjami? Nie popełnij tego błędu!

Maciej Piwowski
01.03.2022

Wiele z nas chciałoby prezentować się na plaży zjawiskowo, ale niestety przypominamy sobie o tym pragnieniu trochę za późni – wiosną lub na zaledwie kilka tygodni przed zaplanowanym urlopem. To zbyt mało czasu, aby zdrowo zrzucić nadprogramowe kilogramy i efektownie wyrzeźbić sylwetkę. Mimo to nie brakuje kobiet, które na ostatniej prostej rzucają się w wir katorżniczej diety, niemal całkowicie rezygnując z jedzenia. Takie szybkie odchudzanie przed wakacjami jest fatalnym pomysłem, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Efekt jo-jo

Możesz być pewna, że jeśli dzięki takiej szybkiej diecie uda Ci się zrzucić 3-4 kilogramy, to po urlopie szybko wrócisz do dawnej wagi plus zyskasz jeszcze kilka dodatkowych kilogramów. To właśnie słynny efekt jo-jo. Nie ma tutaj żadnej magii. Dieta, która nie jest zbilansowana i nie opiera się na trwałej zmianie nawyków żywieniowych, bardzo rzadko przynosi długofalowe rezultaty. Po osiągnięciu sukcesu poczujesz, że możesz znów zacząć jeść ulubione smakołyki i w ten sposób zamiast faktycznie schudnąć  - po prostu przytyjesz.

Złe samopoczucie

Szybka dieta, która pozwala w ciągu 1-2 tygodni zrzucić kilka kilogramów, jest niezwykle wymagająca. Wymusza ograniczenie spożywania posiłków do absolutnego minimum. Wiele osób wręcz całkowicie rezygnuje z jedzenia, bazując wyłącznie na przyjmowaniu płynów. Nie ma gorszego pomysłu! Fundując sobie taką dietę będziesz ciągle rozdrażniona, smutna, agresywna, pogorszysz swoje stosunki z najbliższymi czy współpracownikami, a wymarzone wakacje mogą się zamienić w koszmar.

Pogorszenie stanu skóry i włosów

Katorżnicza dieta jest ogromnym obciążeniem dla organizmu, ponieważ nie zapewnia mu wystarczającej ilości składników odżywczych. Wówczas organizm musi zacząć je racjonować, w efekcie czego niedobory żywieniowe zaczynają w pierwszej kolejności odbijać się na wyglądzie skóry, włosów oraz paznokci. Często to właśnie włosy określa się mianem papierka lakmusowego ludzkiego organizmu – ich fatalny stan zdradza, że z ciałem dzieje się coś złego i w tym przypadku będzie to właśnie niedożywienie.

Rozstępy

Szybka dieta może i pozwoli Ci zgubić kilka kilogramów, ale wątpliwe jest, abyś dzięki temu wyglądała lepiej. Dlaczego? Ponieważ po odchudzaniu zostanie Ci pamiątka w postaci zwiotczałej skóry oraz nieestetycznych rozstępów, szczególnie na brzuchu. Czy zatem warto? Sama znasz odpowiedź na to pytanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.