Termografia jest znacznie mniej znanym badaniem niż mammografia czy ultrasonografia. Nie spełnia tez funkcji badania podstawowego w diagnozowaniu nowotworów piersi a jedynie wspomaga inne rodzaje badań.
Działanie aparatu do termografii polega na zapisie rozkładu emisji promieniowania podczerwonego z powierzchni ciała z pomocą kamery termowizyjnej. Tkanka nowotworowa ma wyższą temperaturę niż otaczające ją tkanki zdrowe. Na obrazie z kamery jest to widoczne jako ciepłe i chłodne obszary zilustrowane w postaci wielu barw. Przed wykonaniem badania poleca się pacjentce aby rozebrała się. Temperatura skóry piersi obniża się wówczas do temperatury zbliżonej do temperatury otoczenia. W czasie badania pacjentka podnosi ręce do góry by uwidocznić całą strukturę piersi oraz węzły chłonne. W takiej pozycji wykonywanych jest kilka zdjęć pod różnymi kątami.
Termografia nie jest badaniem zbyt dokładnym. Guzki umieszczone dosyć głęboko nie emitują na zewnątrz promieniowania w ilości różnej od promieniowania w otoczeniu, a więc są trudne do rozróżnienia.