Tłuszcz tłuszczowi nierówny

Marek Szydełko
11.10.2015

Sklepowe półki uginają się od produktów „fat free” (pozbawionych tłuszczu) – jogurty, ciasteczka, sery, mięsa i wszelkiego rodzaju gotowe dania. Niebo, prawda? Możesz jeść wszystkie ulubione, jednak mało zdrowe produkty bez wyrzutów sumienia. Niestety, sprawy nie maja się aż tak dobrze. Tłuszcze zastępowane są po prostu innymi składnikami, które mogą być znacznie od nich groźniejsze.

Zdrowe tłuszcze to nie mit

Istnieją tłuszcze, które są niezbędne w codziennej diecie, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Przeczytaj i zapamiętaj!

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą mieć pozytywny wpływ na serce, jeśli jedzone są z umiarem. Przyczyniają się również do zmniejszenia złego cholesterolu we krwi. Powinny być stosowane jako zamiennik dla tłuszczów nasyconych i trans w diecie. Żywność bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe to oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej arachidowy, awokado, orzechy i nasiona

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe również mogą przyczyniać się do zredukowania złego cholesterolu we krwi, a dzięki temu zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. Oleje, które są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w procesie przyswajania witaminy E, która jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach. W przypadku wielonienasyconych tłuszczy szczególnie korzystne dla serca są kwasy omega-3. Szukaj ich w oleju sezamowym i słonecznikowym, tłustych rybach (takich jak łosoś), awokado, siemieniu lnianym oraz orzechach włoskich.

Od tych tłuszczów trzymaj się z daleka

Tłuszcze nasycone znajdziesz w większości w żywności pochodzenia zwierzęcego. Znajdują się w czerwonym mięsie, drobiu oraz pełnotłustym nabiale, jak sery czy jogurty. Ten rodzaj tłuszczu zwiększa poziom LDL, czyli złego cholesterolu we krwi. To z kolei może prowadzić do wystąpienia poważnych chorób serca. Tłuszcze nasycone zwiększają również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Nasz organizm potrzebuje ich tylko w minimalnej ilości, dlatego należy spożywać je z umiarem.

Tłuszcze trans powstały  w wyniku uwodornienia (utwardzenia) olejów roślinnych. Same oleje roślinne są zdrowe, ale proces utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości. Występują również naturalnie w niektórych produktach, ale w bardzo małej ilości. Proces utwardzania sprawia, że oleje są łatwiejsze w użyciu w czasie gotowania i nie psują się tak łatwo, jak te naturalne. Tłuszcze trans podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi oraz zwiększają ryzyko chorób serca, cukrzycy i nowotworów. W większości znajdują się żywności wysoko przetworzonej jak słone przekąski, słodycze, fast foody oraz dania gotowe.

Zmiana, ale na gorsze

Produkty pozbawione tłuszczu powstały w odpowiedzi na obawy konsumentów. Lekarze uświadamiali społeczeństwo, że jeśli będzie spożywać za dużo tłuszczy nasyconych i trans, to coraz częściej będzie chorowało na serce lub zmagało się z otyłością. Ludzie mają tendencję do przesadzania, dlatego zaczęli całkowicie eliminować tłuszcz ze swojej diety. Temat podchwycili producenci żywności.

Na rynku pojawiła się ogromna ilość produktów „0% tłuszczu”, a konsumenci zaczęli ślepo kupować wszystko, co „fat free”. Jednak smak tych wyrobów nie był już tak dobry, dlatego producenci musieli jakoś to zrekompensować. Tłuszcz zastąpili cukrem, konserwantami i innymi substancjami chemicznymi poprawiającymi wygląd i smak. Pomimo tego, że te produkty mają mniej kalorii, to zawierają dużo węglowodanów prostych, które podnoszą poziom insuliny i odkładają się w postaci tłuszczu w naszym organizmie.

Następnym razem po prostu przeczytaj listę składników. Producent jest zobowiązany napisać, z czego składa się produkt. Wiele osób oszukuje siebie samych produktami „fat free” uważając, że skoro nie zawierają tłuszczu, to można je jeść bez wyrzutów sumienia. Niestety, mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Ludzki organizm potrzebuje tłuszczu, aby prawidłowo funkcjonować. Jednak należy zachować umiar i wybierać zdrowe produkty.

Artykuł dostarczony przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie